natoaktual.cz

V Afghánistánu zemřelo pět Poláků

22. prosince 2011  19:13
 

Polští vojáci v silách ISAF (ilustrační foto). | foto: Ministerstvo obrany Polska

V Afghánistánu zemřelo pět Poláků

Představitelé Severoatlantické aliance oznámili, že při výbuchu bomby nastražené na silnici zemřelo ve východoafghánské provincii Ghazní pět polských vojáků. Jde o nejkrvavější útok na polské vojáky od začátku války v Afghánistánu. K incidentu se přihlásilo hnutí Taliban.

Polský prezident Bronislaw Komorowski vyjádřil soustrast rodinám padlých vojáků a vyzval NATO k hledání politického řešení konfliktu v Afghánistánu. Polská opozice zase vyzvala ke stažení Poláků z mise ISAF.

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Allen: Zahraniční vojáci mohou v Afghánistánu zůstat i po roce 2014

Vrchní velitel sil ISAF v Afghánistánu generál John Allen prohlásil, že americké jednotky by v této zemi mohly zůstat i po roce 2014. Jeho slova jsou zatím nejjasnějším signálem toho, že Spojené státy chtějí zachovat svoji přítomnost v Afghánistánu i nadále.

Allen uvedl, že vyjednávání s vládou prezidenta Hamída Karzáího se téměř jistě budou týkat i otázky, jak bude vypadat americká vojenská přítomnost v zemi po roce 2014. "Pravděpodobně zde zůstane určitý počet poradců, instruktorů a zpravodajských specialistů," upřesnil Allen s tím, že Afghánistán bude potřebovat dlouhodobou vojenskou a civilní pomoc zahraničí i po plánovaném stažení sil ISAF.

Kam dál?
Rusko požaduje vysvětlení amerických základen v Afghánistánu
Mezinárodní společenství podpoří Afghánistán i po roce 2014
Afghánistán: Pomoc budeme potřebovat ještě řadu let

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Podle OSN počet incidentů v Afghánistánu stoupá, NATO nesouhlasí

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve své poslední zprávě o Afghánistánu uvedl, že počet bezpečnostních incidentů za prvních jedenáct měsíců letošního roku stoupl o 21 % oproti stejnému období loňského roku. Severoatlantická aliance mezitím zveřejnila údaje, podle kterých letos bylo nepřátelských útoků o 8 % méně a afghánský konflikt se postupně uklidňuje.

Pan Ki-mun uvedl, že průměrný počet bezpečnostních incidentů za měsíc v letošním roce je 1 995, ačkoli letošní září, říjen a listopad zaznamenaly mírný pokles oproti stejným měsícům vloni. Za vysokými čísly ve statistice tak stojí zejména letní měsíce plné násilností. Nejvíce bezpečnostních incidentů (téměř 65 %) způsobí improvizovaná výbušná zařízení.

Údaje jednotek ISAF ukazují na opačný trend – snižování počtu bezpečnostních incidentů v Afghánistánu. Není to poprvé, kdy se údaje OSN a ISAF liší. Podle NATO jsou rozpory v číslech způsobeny rozdílným způsobem sběru dat.

Kam dál?
ISAF: Počet povstaleckých útoků klesá

Zdroj: M&C (USA)

---

V Afghánistánu byla otevřena první železniční trať

Afghánistán otevřel svoji první železniční trasu vedoucí od afghánsko-uzbeckých hranic do Mazáre Šarífu. Tato železnice by mohla představovat alternativní možnost pro zásobování aliančních jednotek v zemi poté, co Pákistán uzavřel zásobovací trasy vedoucí přes jeho území.

Pomocí této železnice, která stála 105 milionů liber a již zaplatila Asijská rozvojová banka, by také z Afghánistánu mohl být stahován nevojenský materiál. Afghánistán nikdy neměl funkční železniční síť - částečně z obav, že by byla využita k invazi zahraničních jednotek.

Afghánští představitelé již plánují rozšíření železnice o linku do sousedního Turkmenistánu.

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

CSTO kritizuje protiraketový systém NATO

Všech sedm členů Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) odsoudilo americké záměry na umístění amerického systému protiraketové obrany v Evropě. Podle nich tento unilaterální krok ohrožuje globální bezpečnost.

Představitelé zemí CSTO uvedli, že vybudování aliančního protiraketového štítu bez právně závazných záruk třetím zemím by mohl zničit mezinárodní bezpečnost. Rusko již dlouho upozorňuje, že systém umístěný v jeho "zadním dvorečku" není myšlen jako ochrana evropských spojenců USA, ale je namířen proti Rusku.

Kam dál?
CSTO bude o cizích základnách rozhodovat konsensuálně

Zdroj: Press TV (Írán)

autor: epl; editor: ivn; natoaktual.cz
zpět na článek