natoaktual.cz

USA stáhnou z Evropy 2 ze 4 armádních brigád

13. ledna 2012  13:27
 

Administrativa prezidenta Baracka Obamy plánuje stáhnout z Evropy tisíce vojáků. Ilustrační foto. | foto: Armáda USA

USA stáhnou z Evropy 2 ze 4 armádních brigád

Administrativa Baracka Obamy rozhodla o stažení dvou ze čtyř amerických brigád z Evropy. Tento krok, který zatím nebyl oficiálně oznámen, je součástí širších snah v příštích 10 letech ušetřit až 487 miliard dolarů z rozpočtu ministerstva obrany. Krok zároveň zapadá do nové obranné strategie USA, která předpokládá snížení počtu vojáků i odklon od Evropy směrem k Pacifiku.

Představitelé Pentagonu se snaží případné obavy spojenců utišit ujištěním, že USA budou se zbývajícími brigádami rotovat po celé Evropě a provádět cvičení, aby daly jasně najevo jejich přítomnost. „Evropané uvidí Američany dokonce častěji, neboť dříve bojovaly americké brigády v Afghánistánu a v Evropě nebyly,“ uvedl k tomu americký ministr obrany Leon Panetta.

V Evropě v současnosti působí 80 tisíc amerických vojáků, oznámené škrty by měly jejich počet snížit o 10-15 tisíc. Obamova administrativa vybrala pro svůj krok Evropu, neboť škrty v USA, kde jsou vojáci často základem lokálních ekonomik, by toto rozhodnutí vyvolalo nevoli v Kongresu.

Kam dál?
Nová obranná doktrína respektuje americké závazky vůči NATO 
USA zveřejnily novou obrannou doktrínu

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Norsko: NATO ztrácí schopnost bránit se

Může docházet ke snižování alianční schopnosti bránit členské státy proti konvenčnímu útoku, prohlásil norský ministr obrany Espen Barth Eide. „Článek číslo 5 není v dobrém stavu. Nemluvím o politické vůli, ale o schopnosti reagovat v případě, že dojde v transatlantickém prostoru ke konvenční agresi,“ uvedl norský ministr.

Podle Eideho cvičení ukázala, že významně poklesla alianční schopnost provádět konvenční operace. Ministr zároveň varoval, že škrty v obranných rozpočtech v Evropě i USA mohou situaci ještě zhoršit. „Pokud nebudeme chytří, obranné škrty mohou vést k dalšímu oslabení naší základní schopnosti bránit se,“ sdělil Eide.

Ministr upozornil i na to, že dojde-li ke snížení alianční schopnosti obrany, bude to mít dopad i na provádění zahraničních misí jako je Afghánistán. Podle Eideho musí NATO jasně potvrdit článek číslo 5 a zastavit oslabování konvenčních schopností.

Kam dál?
Globální krize je "největší hrozbou" Západu, tvrdí britský ministr

Zdroj: Defense News (USA)

---

Západ slibuje potrestání vojáků močící na mrtvé Talibánce

Zástupci NATO, Spojených států i Afghánistánu odsoudili nahrávku, na které jsou zachyceni američtí vojáci močící na mrtvé Talibánce. Mluvčí mezinárodních sil ISAF Carsten Jacobson uvedl, že je nahrávka „opovrženíhodná“ a že odpovědní vojáci budou potrestáni. Odmítl však spekulovat, jaký by mohlo mít video dopad.

„Jakékoliv podobné video, či jiná aktivita stojí silně proti všem morálním hodnotám, které koaliční síly vyznávají,“ sdělil Jacobson. Afghánský prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že je nahrávkou otřesen a požaduje okamžité vyšetření a potrestání viníků.

Na videu umístěném na YouTube jsou zachyceni čtyři vojáci v mariňáckých uniformách, jak močí na tři mrtvé Talibánce a vtipkují. Američtí představitelé slibují vyšetřování incidentu, které podle zpráv již začalo. Dva ze čtyř vojáků se již podařilo identifikovat.

Zdroj: Daily Telgraph (Velká Británie), Deutsche Welle (Německo)

---

Ázerbájdžán obnovuje spolupráci s NATO

Když Ázerbájdžán před sedmi měsíci vstoupil do Hnutí nezúčastněných zemí (viz Wikipedia), vnímali to odborníci jako zásadní odklon od dosavadní spolupráce se Severoatlantickou aliancí. Ázerbájdžán přitom v roce 2007 ve své Národní bezpečnostní koncepci potvrdil, že integrace do evropských a transatlantických struktur je jeho strategickým cílem.

Vůči tomu se však postavili opoziční politici i odborníci, a tak Národní vojenská doktrína z roku 2010 hovořila již jen o zájmu na spolupráci s NATO. Dnes se však zdá, že vše je znovu jinak. Ázerbájdžán minulý měsíc přijal již třetí akční plán spolupráce s NATO a nyní oznámil, že se zúčastní tří aliančních cvičení. Navíc má dojít k pracovní schůzce ve Washingtonu a k rozhovorům s německými specialisty.

Ázerbájdžán komentoval svůj vstup do Hnutí nezúčastněných zemí tím, že hledal „další platformu“, jak vyřešit konflikt s Arménií o plošinu Náhorní Karabach. Experti se proto ptají, zda není obnovení spolupráce s NATO pouze snahou posílit armádu a dostat Náhorní Karabach pod svou kontrolu silou.

Kam dál?
Ázerbájdžán zakázal přelety aliančních AWACSů

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/ČR)

---

Nizozemsko vyzývá Dány a Nory k nákupu F-35

Nizozemsko požádalo Dánsko a Norsko, aby se k němu připojily k plánovanému společnému nákupu a k obsluhování stíhaček F-35. Žádost má být příkladem, že je Nizozemsko připraveno „ve spolupráci s ostatními zeměmi udržovat alianční vojenské schopnosti,“ uvedl nizozemský ministr obrany Hans Hillen.

„Dosluhují nám stíhačky F-16 a jejich nákladné nahrazení je v Holandsku předmětem žhavých debat,“ informoval Hillen. Za snahou spojit síly při nákupu nových stíhaček stojí především nutnost šetřit. Všechny tři státy jsou přispěvateli mezinárodního konsorcia, které stojí za vývojem F-35.

Kam dál?
Turecko schválilo nákup stíhaček F-35 a bezpilotních letounů
Trh víceúčelových bojových letounů: Východ míchá kartami
Vývoj stíhaček F-35 se ještě více zpozdí, obává se Norsko

Zdroj: AFP (Francie)

autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz
zpět na článek