natoaktual.cz

USA: Přesun pozornosti od Atlantiku k Pacifiku

14. listopadu 2011  16:06
 

Washington už nechce být vnímán jen jako atlantická velmoc, naznačila americká ministryně zahraničí Hillary Clinton ve svém projevu na Havaji. | foto: NATO Photos

USA: Přesun pozornosti od Atlantiku k Pacifiku
Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton na fóru Asijsko-tichomořské hospodářské spolupráce na Havaji prohlásila, že americká zahraniční politika se od nynějška bude více zaměřovat na oblast Pacifiku, kterou označila za světově důležitý region. Poslední desetiletí směřovala americká zahraniční politika především přes Atlantik do Evropy.

„21. století bude pro Ameriku tichomořským stoletím. Washington chce vybudovat transtichomořský systém podobný transatlantickému systému mezi USA a Evropou, který několik posledních desetiletí nesl své ovoce,“ vysvětlila Clinton s tím, že například prosperující Čína je dobrá pro Číňany i pro Američany, ačkoli vztahy mezi těmito dvěma zeměmi nikdy nebyly jednoduché.

Clinton však hovořila i o dalších asijských zemích, zejména o Indii a Indonésii, které označila za „dvě z nejdynamičtějších a nejdůležitějších demokracií“ na světě, a o pěti klíčových spojencích USA v regionu – Japonsku, Jižní Koreji, Austrálii, Filipínách a Thajsku.

Kam dál?
Prezident EU varuje před militarizací Asie a Pacifiku
 
Zdroj: Rádio svobodná Evropa (ČR)

---

V NATO se potichu diskutuje o vyšetřování libyjských operací
Členové Severoatlantické rady, vrcholného rozhodovacího orgánu Severoatlantické aliance, neformálně diskutují o možnosti vlastního vnitřního právního vyšetřování libyjských operací, při kterých došlo k zabití civilistů. Tyto informace pocházejí od velvyslanců dvou členských zemí při NATO, kteří s novináři hovořili pod podmínkou anonymity.

Mluvčí NATO Oana Lungescu naopak prohlásila, že Aliance si je jista, že její kampaň v Libyi probíhala „v plném souladu s mezinárodním právem“. „Mezinárodní trestní soud se na Severoatlantickou alianci neobrátil s žádným specifickým dotazem ohledně mise NATO nad Libyí,“ zdůraznila Lungescu.

Kam dál?
Možné vyšetřování libyjské operace budí v NATO obavy

Zdroj: AP (USA)

---

Rusko Sýrii nepřestane dodávat zbraně po jejím vyloučení z LAS
Rusko dodrží všechny zbrojní kontrakty, které uzavřelo se Sýrií navzdory pokračujícímu násilí proti protivládním demonstrantům.

„Na dovoz zbraní do Sýrie nebyla uvalena žádná omezení, proto Rusko dodrží všechny své závazky podle smluv podepsaných s Damaškem,“ potvrdil zástupce ředitele ruské Federální služby pro vojenskou a technickou spolupráci Vjačeslav Dzirkaln s tím, že Moskva vidí jediné řešení konfliktu v dialogu syrské vlády s opozicí. 

Liga arabských států (LAS) o víkendu hlasovala o pozastavení přítomnosti Sýrie na zasedáních této organizace a o zavedení sankcí vůči Damašku.  Syrský prezident Bašár Asad reagoval slovy, že takové hlasování je v rozporu s chartou Ligy arabských států. 

Kam dál?
Arabská liga vyzývá Sýrii, ať se drží jejího plánu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Rasmussen je v otázce protiraketového štítu optimistou
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že navzdory masivním škrtům v rozpočtu USA a obavám z recese v Evropě zůstává optimistou v otázce obranné spolupráce Evropy a Spojených států amerických, a to především v oblasti protiraketové obrany.

„Získal jsem dojem, že obě hlavní americké politické strany vyjádřily podporu pokračování projektu protiraketového štítu,“ řekl Rasmussen.

Rasmussen dále uvedl, že ekonomická krize by mohla podpořit jeho volání po větší spolupráci v obranných projektech. „Ministři obrany jsou pod tlakem kvůli zmenšujícím se výdajům na obranu, ale krize je také příležitostí začít dělat věci jinak a lépe využít zmenšující se finanční zdroje,“ vysvětlil Rasmussen.  

Kam dál?
Protiraketová obrana NATO má za sebou klíčové testy

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Italské MO v časech škrtů nakupuje vozy Maserati
Itálie se nachází v situaci, kdy musí přijímat drastická úsporná opatření, představitelé ministerstva obrany však přesto objednali flotilu devatenácti obrněných vozů Maserati pro potřeby svých výjezdů po Římě. Ministerstvo obrany přitom musí během příštích tří let osekat svůj rozpočet o 2,5 miliardy eur.

Italský ministr obrany Ignazio La Russa odmítl obvinění se slovy, že ze strany opozice jde o „hon na čarodějnici“ a že auta byla zaplacena penězi z rozpočtu z let 2008-2009. „Kde je problém? Maserati jsou italská auta a stojí méně než jejich německé protějšky,“ uvedl La Russa. Cena jednoho nového vozu Maserati Quattroporte se pohybuje kolem 80 000 eur.

Italští představitelé jsou známí svojí slabostí pro tmavomodré nebo černé limuzíny, v kterých se po ulicích Říma prohánějí se zapnutými majáčky a policejními doprovody.

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

autor: epl; editor: pet natoaktual.cz
zpět na článek