natoaktual.cz

USA zvažují poskytnout Ukrajině rušičky proti ruským dronům

5. dubna 2022  13:52
Spojené státy americké zvažují poskytnout Ukrajincům ruční zbraňové systémy pro eliminaci ruských dronů.  

Místo dopadu neznámého bezpilotního stroje v parku Jarun v chorvatském Záhřebu | foto: mohr.hr

Bezpilotní letouny hrají na moderním bojišti velkou roli a je tomu tak i ve válce na Ukrajině. Ukrajina používá drony pro ničení techniky ruských okupantů. Avšak útočné drony používá také Rusko, konkrétně bezpilotní letouny Zala KUB-BLA. Jedná se o drony typu tzv. potulné munice, které nad cílem krouží do té doby, než svůj cíl přesně lokalizuje a následně se jej pokusí zničit.

Ukrajinským ozbrojeným silám se podle ukrajinského ministerstva obrany podařilo od začátku invaze zničit na 85 bezpilotních leteckých systémů. Ukrajinci k eliminaci dronů používají například ukrajinské proti-dronové zbraně Bukovel-AD, které se instalují na vozidla a cíl ničí pomocí elektromagnetických vln, či různé typy rušiček.

Spojené státy zvažují podpořit ukrajinský arzenál pro boj s bezpilotními letouny a poskytnout ukrajinské obraně sofistikované americké ruční proti-dronové systémy Dronebuster společnosti Flex Force či Dronekiller od firmy IXI. Oba systémy fungují na bázi radiových vln, které přetíží frekvenci, díky níž operátor je schopný dron ovládat, což má za následek pád a zničení stroje.

Zdroj: Business Insider (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek