natoaktual.cz

USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie

6. dubna 2012  17:22
 

Čínské námořnictvo. | foto: Ministerstvo obrany USA

USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie

Spojené státy podceňují růst čínského vojenského potenciálu, tvrdí nedávno vydaná studie připravená pro Americko-čínskou ekonomickou a bezpečnostní komisi ustavenou Kongresem. Vinu na tom prý nese naivita amerických státníků a neschopnost porozumět způsobu myšlení Pekingu.

Podle zprávy Spojené státy v minulosti nebyly vždy schopné adekvátně odhadnout dobu vývoje moderních čínských zbraní, hlavně dokonalejších ponorek. Čína prý také překonala očekávání amerických zpravodajců při konstrukci protilodních balistických střel a neviditelných stíhaček.

Americké analytické schopnosti by se mohly zlepšit, kdyby více expertů umělo čínsky a podívalo se alespoň do veřejně přístupných publikací, například akademických technických žurnálů, uvádí studie.

Američtí experti prý také mohli lépe vyhodnotit fakt, že Čína považuje Spojené státy za existenciální hrozbu své bezpečnosti.

Kam dál?
Čínské vojenské výdaje se mají do pěti let zdvojnásobit

Zdroj: Defense News (USA)

---

Slovenský ministr obrany dostal ovladač na stíhačky

Nový slovenský ministr obrany Martin Glváč ihned po jmenování do funkce převzal zodpovědnost za ochranu vzdušného prostoru Slovenska. Pomáhá mu v tom speciální telefon, který udržuje nepřetržité spojení s vojenským letectvem.

V případě narušení mají piloti stíhaček povinnost zasáhnout proti narušiteli, a pokud by hrozilo, že cizí letoun zasáhne strategicky důležitý objekt, jsou připraveni přerušit jeho let. Právě k takovému zásahu dává souhlas ministr obrany.

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Lavrov: Tranzitní bod NATO v Uljanovsku budou kontrolovat ruské úřady

Plánované překladiště aliančních zásob v Uljanovsku zůstane pod dohledem ruských celních úřadů a nebudou ho řídit žádní vojenští či civilní představitelé NATO, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Spojené státy chtějí překladiště použít pro přepravu materiálu při stahování z Afghánistánu, jehož hlavní část je naplánována na příští dva roky. Ruské ozbrojené síly budou možná kontrolovat, jestli odvážený náklad neobsahuje drogy, jelikož Rusko je jednou z hlavních destinací heroinu vyrobeného ve střední Asii.

Kam dál?
NATO odchod z Afghánistánu neuspíší
Leninovým rodištěm mohou proudit zásoby NATO do Afghánistánu

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

V Kosovu se opět začalo s čištěním zaminovaných oblastí

Odminovávací čety v Kosovu se po jarní oblevě znovu daly do práce a pomalu zbavují zemi mnoha aliančních kazetových bomb a srbských pozemních min, které zde zbyly po válce z let 1998-1999. Od konce konfliktu si nevybuchlá munice a nástražné systémy vyžádaly 114 mrtvých a víc jak 450 zraněných.

Po válce v Kosovu zůstalo něco kolem 4500 minových polí. Jejich čištění se musí kvůli sněhu a ztvrdlé půdě v zimě přerušit.

Zdroj: ABC News (USA)

---

Turecko se pustilo do Íránu kvůli jednání o jaderném programu

Turecký premiér Redžep Erdogan ostře zkritizoval Írán za to, že jako místo pro další kolo vyjednávání o jaderném programu navrhl Bagdád nebo Damašek, a ne Istanbul. Podle Erdogana jedná Teherán nečestně a jeho požadavek znamená sabotování rozhovorů.

"Tato nabídka je ztrátou času a znamená, že se schůzka neuskuteční, protože oni vědí, že druhá strana do Bagdádu či Damašku nepřijede," uvedl Erdogan na adresu íránských představitelů.

Istanbul za místo pro další jednání na začátku týdne označila americká ministryně zahraničí Hillary Clinton a jejího doporučení se držely i další státy, i když se také uvažovalo o Ženevě nebo Vídni.

Kam dál?
Čína se staví proti jaderným zbraním Íránu
Turecko s Íránem posilují vzájemný obchod

Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)

vtr; natoaktual.cz
zpět na článek