natoaktual.cz

USA připravují koncept na zásobování vojáků v Pacifiku

18. října 2022  15:33
Americká armáda plánuje v případě potřeby využívat komerční letouny a plavidla k zásobování Pacifiku, vychází z plánů amerického velitelství pro transport na úpravu konceptu zásobování vojáků v Pacifiku.  

ilustrační snímek | foto: DVIDS

Washington tak pravděpodobně může nařídit komerčním leteckým společnostem a plavidlům používat technologii, která jim umožní navigovat a komunikovat i ve chvíli, kdy protivník se snaží rušit jejich systémy. S návrhem přišlo velitelství Spojených států pro transport, jež plánuje úpravu konceptu pro udržení ozbrojených sil v boji uvnitř sporného prostředí.

Návrh vychází ze zkušenosti ze stažení americké armády z Afghánistánu v roce 2021. Tehdy armáda spolupracovala s komerčními aerolinkami v evakuaci afghánských civilistů. Během evakuace vojenské letouny s civilisty odlétaly z nebezpečného sporného prostoru v Kábulu a následně civilisty vyložily na bezpečném místě, kde si je přebraly komerční letouny. Při evakuaci byla aktivovaná rezervní civilní letecká flotila (Civil Reserve Air Fleet), která je součástí dohody mezi komerčními aerolinkami a americkou vládou o použití komerčních letounů pro vojenské transportní účely v případě potřeby.

Zdroj: Defense News (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek