natoaktual.cz

Velitel námořní pěchoty USA: Musíme změnit svou vojenskou přítomnost v Pacifiku

25. září 2020  14:47
Způsob, jakým má americká armáda rozmístěny své síly v Pacifiku po uplynulých 70 let, se musí změnit s ohledem na současné bezpečnostní prostředí, tvrdí vrchní velitel amerických Marine Corps David Berger.  

Příslušníci americké námořní pěchoty a mongolské armády během cvičení Khaan Quest v Mongolsku | foto: US Marine Corps

Způsob, jakým má americká armáda rozmístěny své síly v Pacifiku po uplynulých 70 let, se musí změnit s ohledem na současné bezpečnostní prostředí, tvrdí vrchní velitel amerických Marine Corps David Berger. Podle něj by měly být síly rozloženy na vícero místech napříč Pacifikem.

Od druhé světové války mají Američané rozmístěny své základny v Pacifiku tak, aby mohly rychle reagovat na případnou krizi na korejském poloostrově, ale s rostoucí čínskou hrozbou toto rozmístění nebude stačit k tomu, aby se Spojené státy dokázaly Číně postavit, říká Berger. „Pro dalších deset až dvacet let není takovéto rozmístění vhodné. Musíme se na to podívat a zvážit, jaké máme možnosti,“ vysvětluje americký generál.

„Rapidní transformace raketových technologií a schopností raket čínské lidové armády je výsledkem vojenské modernizace Číny. Řada amerických základen v Japonsku a pravděpodobně i na Guamu je na dostřel čínských raket schopných nést jak konvenční nálož, tak jadernou,“ varuje zpráva o vývoji a stavu čínské armády z roku 2020.

„Abychom dokázali čelit čínské hrozbě, musíme rozprostřít potenciální cíle tak, aby jejich zasažení neměli Číňané tak snadné. Musíme mít rozmístěné síly po Pacifiku tak, abychom mohli spolupracovat se všemi partnery a spojenci a efektivně odstrašili čínskou armádu před prosazováním změn globálních norem, které jsou po 70 let pevně stanoveny. Naše postavení v Pacifiku se tedy musí změnit,“ říká Berger.

Zdroj: Defense News (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek