natoaktual.cz

Zástupci USA a NATO navštívili Turecko, které je nyní zapojeno do tří konfliktů

7. října 2020  13:51
Američtí a alianční představitelé navštívili Turecko, aby projednali uklidnění situace z důvodu angažovanosti Turecka ve třech samostatných konfliktech.  

Šéf NATO Jens Stoltenberg a turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu | foto: NATO Photos

Američtí a alianční představitelé navštívili Turecko, aby projednali uklidnění situace z důvodu angažovanosti Turecka ve třech samostatných konfliktech na Blízkém východě, v severní Africe a na Kavkazu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se setkal s tureckým ministrem zahraničí Mevlutem Cavusogluem. Cílem bylo prodiskutovat řadu otázek včetně stále trvajícího násilí v Sýrii, Libyi a také boj mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Šéf NATO zároveň využil příležitosti probrat s Cavusogluem čtvrtý spor, a to dlouhodobý konflikt členů Aliance Turecka a Řecka o vlastnická práva na vody ve východním Středomoří, kde se nachází lukrativní zásoby nerostných surovin.

Před několika dny NATO oznámilo zřízení horké linky mezi Ankarou a Athénami, díky níž byla projevena snaha vyhnout se dalšímu konfliktu. „Tento dekonfliktní mechanismus může vytvořit prostor pro diplomatická jednání. Doufám, že zásadní spory lze řešit prostřednictvím jednání,“ řekl Stoltenberg.

Zdroj: Newsweek (USA)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek