USA jsou pro misi NATO v Dárfúru
Spojené státy podporují návrh na vyslání několika set poradců Severoatlantické aliance do súdánského regionu Dárfúru. Podporovali by tam mírovým silám Africké unie ve zvládání vleklé krize. Tito poradci by se přímo nezapojili do pozemních operací, ale pouze by pomáhali se získáváním informací, logistikou, komunikacemi a dalšími aktivitami.
vysláno by mělo být více než 500 poradců NATO, protože špatně vybavení vojáci Africké unie nejsou schopni zastavit násilí v tomto regionu.
Zdroj: People's Daily (Čína)
---
Sebevrah zaútočil na základnu NATO
Sebevražedný atentátník se odpálil v autě plném výbušnin u základny mírových sil NATO v Herátu v západním Afghánistánu. Mimo sebe tak zabil i afghánského vojáka a náhodného kolemjdoucího. Od čtvrtka, kdy minometná střela vybuchla na tržišti u americké základny na severu Kábulu, tak jde už o čtvrtý útok na zahraniční vojáky.
Západní část Afghánistánu dosud patřila k nejklidnějším. V minulosti hnutí Taliban provádělo své útoky na jihu či východě země, v poslední době se ale začalo zaměřovat i na sever a západ. Na přesun do Afghánistánu se mezitím připravuje několik tisíc vojáků NATO, kteří by měli na jihu převzít zodpovědnost za bezpečnost od USA, které počty svých vojáků sníží.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Moskva kvůli Íránu varovala Západ
Západní velmoci by neměly vylučovat Rusko z pomoci při zprostředkování jednání při konfliktech na Středním východě či s Íránem. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho varování zaznělo uprostřed vzrůstající kritiky od USA a několika zemí EU ohledně tvrdých zákroků proti skupinám věnujícím se lidským právům.
Západní státy odsoudily i ochotu Kremlu využít svých velkých energetických zdrojů k politickému tlaku na okolní
země. Lavrov se však těmto nařčením brání tím, že Západ chtěl v 90. letech silné a jednotné Rusko, které by zabránilo úplné nestabilitě po rozpadu SSSR. Když nyní Rusko silné je, Západní státy "by měly být vděčné".
Zdroj: International Herald Tribune (USA)
---
Ministři EU zmrazí pomoc Hamasu
Ministři zahraničí členských států Evropské unie zřejmě schválí přerušení přímé pomoci palestinské vládě, kterou vede radikální hnutí Hamas. Přesto se snaží najít takový způsob, aby toto opatření co nejméně pocítili obyčejní Palestinci. EU se tak snaží donutit Hamas, aby upustil od násilí, uznal právo Izraele na existenci a vyjádřil jasnou podporu mírovému procesu.
Palestinský ministr zahraničí Mahmud al-Zahar však vyzval ministry EU, aby pomoc nepřerušovali. Země EU by dle al-Zahara měly "respektovat demokratickou volbu palestinského lidu" a "nepodnikat kroky, které by poškodily obyvatele Palestiny". Zmrazením pomoci by též EU ztratila mezi Palestinci svou důvěryhodnost.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Írán viní USA z psychologické války
Americkou zprávu o přípravách na možné vojenské údery proti íránským jaderným zařízením označil Írán za psychologickou válku. Podle této zprávy, zveřejněné v časopise New Yorker, USA zvažují použití taktické atomové zbraně ke zničení podzemních jaderných zařízení v Íránu.
Obavy z íránského jaderného programu vzrůstaly od ledna, kdy tato islamistická republika oznámila úmysl o obnovení jaderného výzkumu. Od té doby rovněž prezident Mahmud Ahmadínežád pronesl několik kontroverzních poznámek, včetně výzvy k "vymazání Izraele z mapy".
Zdroj: Novosti (Rusko)