natoaktual.cz

USA: Írán by mohl zaútočit na Blízkém východě

11. prosince 2020  22:58
Ozbrojené síly Spojených států amerických jsou v pohotovosti a posilují své jednotky na Blízkém východě.  

Manévry iránského námořnictva v Hormuzském průlivu | foto: Záběry iránské televize

Ozbrojené síly Spojených států amerických jsou v pohotovosti a posilují své jednotky na Blízkém východě. Důvodem jsou obavy z potenciální íránské agrese. Podle Pentagonu by se Teherán mohl pokusit využít mezidobí během střídání amerických prezidentů k útoku. Takový vývoj situace naznačují například bojové přípravy proíránských milicí v Iráku, které opět začaly ke svým akcím využívat balistické rakety.

V rámci příprav už se na Blízký východ z USA přesunuly dva bombardéry B-52, z amerických základen v Evropě pak přiletěla jedna stíhací letka a do oblasti byla nasměrována také letadlová loď Nimitz. Jejich společným úkolem má být odradit Teherán od jakékoliv útočné akce, jejíž pravděpodobnost roste také s blížícím se výročím amerického atentátu na velitele íránských revolučních gard Kásema Solejmáního.

„Nevyhledáváme konflikt, ale musíme zaujmout obranné pozice, abychom byli připraveni reagovat na jakékoliv nepředvídané události nebo se bránit případnému útoku,“ okomentoval přípravy velitel Centrálního velitelství generál Frank McKenzie.

Zdroj: Politico (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek