natoaktual.cz

Americká armáda zveřejnila údaje o civilních obětech ve válce s IS

20. listopadu 2020  21:33
Poprvé od roku 2014, kdy koalice vedená Spojenými státy americkými zahájila válku proti tzv. Islámskému státu, zveřejnila americká armáda zeměpisné souřadnice všech incidentů, při nichž přišli o život civilisté.  

Americký vojenský instruktor v Iráku. (Ilustrační snímek) | foto: U.S. Marine Corps

Poprvé od roku 2014, kdy koalice vedená Spojenými státy americkými zahájila válku proti tzv. Islámskému státu, zveřejnila americká armáda zeměpisné souřadnice všech incidentů, při nichž přišli o život civilisté nebo byl poškozen jejich majetek. Informace byly poskytnuty britské neziskové organizaci Airwars, která se zabývá sledováním a hodnocením vojenských akcí v konfliktních zónách. Jedná se o civilní škody na majetku i životech v oblasti Sýrie a Iráku. Získané údaje umožnily lokalizaci 341 případů.

Podle agentury Airwars se celkový počet civilních obětí zabitých koaličními silami pohybuje v rozmezí 8 310 až 13 187. Tyto nové důkazy by mohly potenciálně otevřít dveře pro formální omluvy a odškodnění ze strany USA a koaličních partnerů.

„Každou informaci o civilních obětech uvádíme s maximální upřímností, starostlivostí a pílí. Zveřejnění polohy incidentů považujeme za důkaz transparentnosti a našeho závazku spolupracovat s agenturami, jako je Airwars,“ okomentoval bývalý mluvčí koalice plukovník Myles Caggins.

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

šar;
zpět na článek