natoaktual.cz

USA budou mít základny ve východní Evropě

25. října 2005  23:12
 

USA budou mít základny ve východní Evropě
Spojené státy příští rok rozmístí na 5 tisíc vojáků na několik vojenských základen v Bulharsku a Rumunsku. Vyslání vojáků je součástí plánu na vytvoření nových malých, přizpůsobivých základen ve východní Evropě. V Bulharsku by mělo být 2 700 vojáků, zatímco v Rumunsku 2 300, ale bude zde sídlit společné velitelství celé jednotky. Uvedl to Jeffrey Levine, zástupce amerického velvyslance v Bulharsku.

Bulharsko, které vstoupilo do NATO spolu s dalšími šesti bývalými komunistickými státy loni, je spolehlivým spojencem USA v protiteroristické kampani. Vojenskou spoluprací se Spojenými státy by mělo získat zlepšení národní bezpečnosti a zvýšení zahraničních investic. USA už od roku 1989 Bulharsku poskytly vojenskou pomoc v hodnotě 100 milionů dolarů a ekonomickou pomoc v hodnotě 500 milionů.

Zdroj: Aftenposten (Norsko)

---

NATO má v Pákistánu méně vrtulníků
Severoatlantická aliance vyslala na záchranné operace do Pákistánu méně helikoptér, než uváděla dříve. V pátek představitelé NATO uvedli, že aliance má v Pákistánu 40 vrtulníků, k nimž se připojí další čtyři stroje z Německa. Nyní však mluvčí NATO James Appathurai prohlásil, že tento počet nebyl správný a členské státy aliance by měly mít v Pákistánu 32 vrtulníků.

Jejich přesný počet nebylo snadné určit kvůli množství států, které se do obnovy Pákistánu zapojují. Helikoptéry jsou důležité pro zásobování tisíců lidí jídlem a léky ve vzdálených horských oblastech.

Zdroj: Reuters / AlertNet (Velká Británie)

---

NATO pomůže ukrajinské armádě
Severoatlantická aliance pomůže Ukrajině s provedením armádních reforem, které jsou nezbytné pro vstup země do NATO. Představitelé aliance, kteří nechtějí znepokojovat Moskvu, se na setkání ministrů obrany vyhnuli otázce, zda by Ukrajina mohla přistoupit v roce 2008, kdy by do NATO měly vstoupit nové členské státy z Balkánu.

Generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer však opět potvrdil, že NATO má politiku otevřených dveří a se zavedením reforem Ukrajině pomůže v nejvyšší možné míře. Členství Ukrajiny podporuje i deset bývalých komunistických zemí, které už do aliance vstoupily. Někteří členové se však obávají tak velkého rozšíření na bývalém území SSSR a trvají na reformách, které podpoří demokracii, omezí korupci a zmodernizují zastaralou armádu.

Zdroj: Seattle Post-Intelligencer (USA)

---

Gruzie zrychlí reformy pro NATO
Hlavním cílem gruzínské zahraniční i domácí politiky je integrace do NATO a Gruzie proto urychlí práci, která ke vstupu vede. Na setkání se zástupcem generálního tajemníka aliance pro Kavkaz a střední Asii to prohlásil nový gruzínský ministr zahraničí Gela Bezhuašvili. Gruzie chce rozšířit své zastoupení v sídle aliance a na ministerstvu zahraničí má být zřízena skupina, která bude dohlížet na plnění závazků z Individuálního akčního plánu partnerství.

Zdroj: Civil Georgia (Gruzie)

---

NATO nebude mít základny na Kypru
Americké velvyslanectví v Nikósii ostře odmítlo, že by USA plánovaly na severu ostrova založit základnu NATO a že podporují stálé rozdělení ostrova. Tyto informace pocházejí z řecko-kyperského tisku, který citoval článek z tureckých novin Yeni Safak. Americká ambasáda v prohlášení uvedla, že pozice USA se nemění a stále prosazují spojení ostrova do federace, kterou by podpořili obyvatelé řecké i turecké části.

Zdroj: Financial Mirror (Kypr)

---

Srbsko obviňuje OSN z porušení práva
Rada bezpečnosti OSN souhlasila se zahájením rozhovorů o budoucím statusu Kosova, které téměř jistě povedou k podmíněné nezávislosti této srbské provincie. Ta je od roku 1999 pod správou OSN. Srbský premiér Vojislav Kostunica nabídl pro Kosovo širší autonomii, ale trval na tom, aby Kosovo zůstalo součástí Srbska. Obvinil též OSN, že odtržení části srbského území je narušení mezinárodního práva a zároveň nemyslitelným precedentem.

Bajram Kosumi, kosovský předseda vlády, se naopak vyslovil pro to, aby nezávislost Kosova nebyla ničím podmíněná. Jednou z podmínek však má být zachování multietnické společnosti, ve které Kosovští Albánci uznají práva Kosovských Srbů a nebudou se snažit je vyhnat.

Zdroj: Guardian (Velká Británie)

ivn natoaktual.cz
zpět na článek