natoaktual.cz

USA a Britové ochotni vyjednávat s Talibanem

29. července 2009  16:24
 

USA a Britové ochotni vyjednávat s Talibanem
Britští a Američtí představitelé v úterý oznámili významnou změnu v taktice ve válce v Afghánistánu, od níž si slibují průlom ve vyčerpávajícím, již osm let trvajícím konfliktu. Britští a Američtí vyslanci mají zahájit dialog s "druhou úrovní" velitelů Talibanu, pro nějž britská ofenziva v provincii Hílmland údajně vytvořila ideální podmínky.

Velitelé spojeneckých jednotek v Hílmlandu se domnívají, že stálá vojenská přítomnost a příchod tisíců amerických vojáků přimějí velitele oddílů Talibanu skončit s povstaleckou činností. V Londýně i Washingtonu se dokonce mluví o vojenské "strategii odchodu".

Tzv. druhá úroveň povstalců je považována za klíčovou, protože tvoří velkou část Talibanu na jihu Afghánistánu obývaném převážně Paštůny. Tvrdé jádro Talibanu kolem Mullaha Omara pravděpodobně nebude ochotno v blízké budoucnosti vyjednávat a obyčejní bojovníci bez silných ideologických závazků nejsou považováni za vlivné nebo významné hráče.

Čtěte také:
Brown: Vyjednávání s Talibanem je nepravděpodobné
USA podporují návrh na vyjednávání s Talibanem

Zdroj: Guardian (Velká Británie)

---

Albánie posílí svoji přítomnost v Afghánistánu
Albánie zpětinásobí svoji vojenskou přítomnost v Afghánistánu před tamními prezidentskými volbami, sdělilo v úterý albánské ministerstvo zahraničí.

V současnosti v afghánském Herátu operuje 30 albánských výsadkářů pod italským velením. Nyní má být do jižní provincie Hílmland vyslán kontingent 120 vojáků na zajištění bezpečného průběhu voleb.

Kromě Afghánistánu už albánští vojáci působili nebo působí v Iráku, Čadu i Bosně.

Čtěte také:
Volby se blíží, aktivita Talibanu roste
Noví členové pro další rozšíření NATO

Zdroj: Balkan Insight (Bosna a Hercegovina)

---

Afghánský civilista zastřelen norskými vojáky
Afghánec směřující na motorce k vojenskému kontrolnímu stanovišti ve správní oblasti Shirin Tagab byl postřelen norskými vojáky poté, co nereagoval na výzvy k zastavení a varovné výstřely. Muž byl převezen do norské vojenské nemocnice v Maymanehu, kde svým zraněním podlehl.

Norské jednotky se obávají sebevražedných atentátníků a při setkání s podezřelým vozidlem dodržují přísná pravidla. Podle norské ministryně obrany se právě těchto směrnic vojáci drželi.

Incident byl nahlášen na velitelství mise ISAF, která sestaví vyšetřovací komisi, jak je to v podobných případech běžné.

Zdroj: The Norway Post (Norsko)

---

USA přestaly zveřejňovat počty zabitých povstalců
Americká armáda přestala zveřejňovat počty zabitých bojovníků Talibanu v Afghánistánu. Podle mluvčího armády plukovníka Grega Juliana tyto údaje odvádějí pozornost od hlavního amerického cíle, jimž je ochrana afghánského obyvatelstva.

Statistiky zabitých povstalců se vzhledem k rostoucí intenzitě konfliktu během posledních tří let stávají stále krvavějšími. Zatímco v minulém roce bylo zabito 3800 Talibanců, letos přišlo o život dosud 2310 mudžahedínů.

Postoj americké armády vůči statistikám zabitých povstalců se během osmi let trvání konfliktu měnil několikrát, podle toho, kdo stál v čele vojáků. Poslední rozhodnutí o zastavení publikování čísel učinil v polovině června současný šéf spojeneckých jednotek v Afghánistánu generál Stanley McChrystal.

Zdroj: AP (USA)

---

Čína a USA obnovují vojenskou spolupráci
Velitel amerických sil v Asii admirál Timothy Keating v úterý oznámil, že se Spojené státy a Čína dohodly na obnovení pravidelných vojenských styků a vzájemných návštěv vysoce postavených představitelů ministerstev obrany a armády. Vojenští představitelé obou zemí by se měli začít scházet během příštích dvou měsíců.

"Během jednání panovala jasná shoda na tom, že potřebujeme a chceme obnovit tyto rozhovory," uvedl Keating, který se v rámci americko-čínského Ekonomického a strategického dialogu sešel s čínským kontraadmirálem zastupujícím ozbrojené síly.

Čína přerušila pravidelné vojenské rozhovory se Spojenými státy v říjnu minulého roku poté, co byly oznámeny velké dodávky amerických zbraní na Tchaj-wan. Od té doby se odehrálo několik incidentů, během nichž byly americké lodě v mezinárodních vodách obtěžovány čínskými. Říše středu navíc několika americkým plavidlům odepřela přístup do hongkongského přístavu, včetně dvou, kterým během bouřky docházelo palivo.

Čtěte také:
Čína: Větší transparentnost ve vojenské oblasti

Zdroj: Voice of America (USA)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek