Únosy lodí u Somálska se už pirátům nedaří
Boj proti somálským pirátům je natolik úspěšný, že za poslední rok nebyla unesena žádná loď, prohlásila šéfka kontaktní skupiny pro boj s pirátstvím při Organizaci spojených národů Donna Leigh Hopkins. Úspěch přičítá mezinárodnímu úsilí a zvýšené ostraze na palubách lodí. Vzhledem k více jak tisícovce uvězněných pirátů v jednadvaceti zemích světa navíc přestává být pirátství "tak atraktivní a romantizované". Počet pokusů o únos lodi se za poslední rok propadl o 75 procent, tvrdí Hopkins.
Dánský velvyslanec Thomas Winkler z právního výboru kontaktní skupiny však upozorňuje, že úsilí ještě není u konce. Na severním pobřeží Somálska doposud existuje mnoho bezpečných pirátských útočišť a vidina mnohamiliónového výkupného stále ještě láká mladé somálské muže, aby se k pirátům přidali.
Kam dál?
Somálští piráti jsou o 50 % méně úspěšní (12.1. 2012)
Zdroj: Yahoo News (USA)
---
Francouzské škrty v armádě vzbuzují obavy
Oznámení francouzské vlády o zrušení 24 tisíc pracovních míst v armádě do roku 2019 dělá vrásky na čele Spojeným státům. Obávají se, že škrty budou mít zásadní vliv na závazky, které má Francie vůči Severoatlantické alianci.
"Je to znepokojující zpráva," tvrdí bývalý americký velvyslanec při NATO Nick Burns. Oznámení přišlo v době, kdy vojenské rozpočty seškrtává celá Evropa. Podle Mezinárodního institutu strategických studií (IISS) mezi lety 2008 až 2010 přinejmenším šestnáct evropských členů Aliance snížilo armádní rozpočty o 10 procent.
"Další škrty v rozpočtech Francie a ostatních evropských spojenců vyvíjí tlak na Spojené státy, které již nyní zabezpečují v Evropě většinu vojenské síly NATO," soudí Burns.
Kam dál?
Šéf NATO vyzývá spojence, aby zastavili škrty v obraně (22.2. 2013)
Rasmussen: Škrty v obraně by mohly ohrozit sílu Aliance (31.1. 2013)
Zdroj: UPI (USA)
---
Britské armádě hrozí další škrty
Nová série rozpočtových škrtů může ve Velké Británii vyústit v situaci, kdy na armádní výdaje půjdou méně než dvě procenta HDP. Podle Spojených států je dvouprocentní hranice naprosto klíčová, protože přímo udává vojenskou sílu země.
Britský ministr obrany Phillip Hammond nevylučuje, že se Velká Británie příští rok dostane pod dvě procenta. Zároveň připustil, že si je vědom, jak velké starosti si Spojené státy ohledně britských škrtů dělají. V současnosti je totiž Velká Británie jedním z pouhých dvou evropských členů Severoatlantické aliance, kteří vydávají na obranu více než dvě procenta HDP. To se však podle vládních zdrojů pravděpodobně stane minulostí.
Ministr Hammond však upozornil, že dodržení dvouprocentní hranice nemusí být nezbytné. Výdaje vyjádřené jako podíl HDP "nepatří mezi nejlepší ani nejefektivnější způsoby, jak měřit obranné úsilí", dodal Hammond.
Kam dál?
Britské škrty ohrožují závazky k NATO (8.3. 2013)
Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)
---
Turecká armáda má problémy s mučením a sebevraždami
Za posledních deset let zahynulo v turecké armádě více vojáků kvůli mučení nebo sebevraždě než v boji. Nedávno zveřejněná nezávislá zpráva odhalila dlouhý seznam násilných činů, kterých se na rekrutech dopouštěli ostatní vojáci, včetně důkazů o fyzickém násilí nebo životu nebezpečném mučení. Sebevraždy měly na svědomí 965 životů tureckých vojáků, za stejnou dobu jich v bojích proti kurdským povstalcům zahynulo 601.
Soudní procesy, které řeší podobné prohřešky v armádě, se však táhnou dlouhé roky. Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje přitom tvrdí, jak úspěšně zvýšila civilní dohled nad svými ozbrojenými složkami. "Turecká armáda se zasekla v dobách studené války a její uzavřenost případy zneužívání jenom podporuje," tvrdí novinářka Lale Kemal.
Zdroj: The Atlantic (USA)
---
Afghánská armáda převezme do dvou měsíců plné velení nad operacemi
Afghánské ministerstvo obrany oznámilo, že do dvou měsíců tamější ozbrojené složky převezmou plné velení nad bojovými operacemi v zemi. V současné době jsou afghánské ozbrojené síly zodpovědné za 90 procent operací. "Afghánská národní armáda je připravena do dvou měsíců převzít velení vojenských operací. To znamená, že plánování i provedení hlavních bojových úkolů bude realizováno afghánskou armádou," uvedl mluvčí ministerstva obrany generál Zahir Azimi.
Oznámení přišlo v době, kdy afghánská armáda stále nemá vyřešený přístup ke klíčovému vojenskému vybavení a postrádá patřičné letectvo. Podle Azimiho však v boji proti povstalcům nebude zapotřebí.
Kam dál?
Afghánci jsou připraveni převzít odpovědnost za bezpečnost do konce roku 2013 (21.11. 2012)
Zdroj: Khaama (Afghánistán)