natoaktual.cz

Ukrajina žádá o podporu USA pro vstup do partnerského programu NATO

8. března 2019  14:21
 
Vycvik ukrajinských vojáků. ilustrační snímek | foto: MOD Ukraine

Ukrajina žádá o podporu USA pro vstup do partnerského programu NATO

O podporu Washingtonu ve snahách o vstup do partnerského programu Rozšířené příležitosti Severoatlantické aliance požádala Ukrajina. Program vytváří další příležitosti pro nečlenské státy NATO ke spolupráci s Aliancí.

Dříve byla Ukrajina pouze příjemcem pomoci od USA, nyní je připravena učinit významný příspěvek k posílení kolektivního bezpečnostního systému, uvedla ukrajinská vicepremiérka pro evropskou a euroatlantickou integraci Ivanna Klympuš-Tsintsadze.

Kam dál?
NATO vyjádřilo podporu Maďarsku kvůli ukrajinskému jazykovému zákonu (28.2. 2019)

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

---

Na bitevním poli Tálibán nevyhraje, řekl Stoltenberg

Cílem přítomnosti Severoatlantické aliance v Afghánistánu je vytvoření podmínek pro mír a vyslání jasné zprávy pro hnutí Tálibán, že na bitevním poli nevyhraje, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V Afghánistánu jsme proto, „abychom vyslali Tálibánu zprávu, že musí zasednout k vyjednávacímu stolu a dosáhnout politické dohody,“ dodal Stoltenberg. V zájmu udržitelnosti jakéhokoliv míru je zapotřebí, aby tento byl vystavěn na úspěších dosažených v posledních letech, včetně lidských práv a práv žen, uzavřel generální tajemník.

Kam dál?
Tálibán v Rusku: Nechceme ovládnout celý Afghánistán (7.2. 2019)

Zdroj: Khaama (Afghánistán)

---

Rusko varuje Evropu před přijetím raket z USA

Před přijetím jakýchkoliv střel středního doletu ze Spojených států varovalo evropské mocnosti Rusko, které odstoupilo od smlouvy omezující jejich užití. Rozhodnutí Bílého domu odstoupit od dohody o jaderných střelách středního doletu (INF) z roku 1987 kritizoval ředitel odboru ruského ministerstva zahraničí pro kontrolu zbraní a politiku neproliferace Vladimir Jermakov.

„Bezpečnost Evropy je nedělitelná – pokud nechcete problémy z naší strany, tak nevytvářejte žádné pro nás,“ uvedl Jermakov. Rusko „má zájem vyhnout se nové raketové krizi v Evropě a jiných regionech,“ zdůraznil Jermakov.

Kam dál?
Americký generál Scaparrotti žádá větší palebnou sílu k odstrašení Ruska (6.3. 2019)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Polsko je silný a odhodlaný spojenec, prohlásil Stoltenberg

Během své návštěvy v Polsku ocenil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg výraznou angažovanost země v Alianci, která mimo jiné na svém území hostí předsunutý prapor NATO, vede misi Baltic Air Policing v Litvě a přispívá do výcvikových misí Aliance v Afghánistánu a Iráku.

V neposlední řadě Stoltenberg přivítal skutečnost, že Polsko investuje 2 % svého HDP do obrany a vydává značné množství prostředků na rozvoj nových schopností. Spojenci pořádají v Polsku pravidelná cvičení a NATO v regionu udržuje svou přítomnost v zájmu důrazného odstrašení, připomněl Stoltenberg.

Kam dál?
USA nepochybně zvýší vojenskou přítomnost v Polsku, říká polský ministr obrany (26.2. 2019)

Zdroj: NATO

---

Turecko rozšiřuje své vojenské působení

Nikdy od dob Osmanské říše neměla turecká armáda natolik globální rozsah jako nyní. Za vlády ambiciózního prezidenta Recepa Erdogana Ankara rozšiřuje svou intervenci v Sýrii, pokračuje ve vojenské přítomnosti v Iráku, Kataru, Somálsku a Afghánistánu a zároveň udržuje své peace-keepingové jednotky na Balkáně.

Ve stejné době turecké námořnictvo hlídkuje ve Středozemním a Egejském moři, aby ochránilo energetické a územní zájmy. Rozpočet armády vzrostl z 1,8 % HDP v roce 2015 na 2,2 % HDP v roce 2017, čili v době, kdy bylo turecké hospodářství oslabeno.

Kam dál?
NATO vítá úsilí USA a Turecka najít shodu ohledně severní Sýrie (7.3. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek