natoaktual.cz

Proč jsou pro Ukrajinu výhodné Leopardy?

24. ledna 2023  15:44
Německé tanky Leopard vyžadují v porovnání s ostatními západními tanky méně nákladnou údržbu a snazší ovládání.  

Tank Leopard 2 polské armády na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V kombinaci s velkým množstvím náhradních dílů v zemích Severoatlantické aliance by byli Ukrajinci schopní s tanky Leopard efektivně a vytrvale bojovat.

„Tanky Leopard 2 byly designované tak, aby je byli schopni udržovat branci, tudíž je snazší je udržet v boji v porovnaní s ostatními tanky NATO, jako jsou například britské tanky Challenger 2. Další výhodou je, že se tanky Leopard 2 stále vyrábí, takže mohou být zásobovány náhradními díly,“ popisuje přednosti německých tanků expert z britského think tanku RUSI Jack Watling. Operátory tanků Leopard 2 je také poměrně snadné a rychlé vycvičit, což například neplatí pro americké tanky M1 Abrams.

Ukrajinci podle expertů budou muset dříve či později přejít na tanky západního typu i z důvodu tenčících se zásob náhradních dílů a munice pro sovětské tanky, zejména T-72. Podle Kyjeva potřebuje ukrajinská armáda zhruba 300-400 západních tanků, aby se mohla nejen bránit, ale také osvobozovat okupovaná území.

„300-400 těchto tanků by nahradilo 2 000-3 000 sovětských tanků. Západní tanky by prudce zvýšily tempo válčení a přiblížily konec války,“ argumentuje pro dodání západních tanků na Ukrajinu poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Zdroj: CNN (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek