natoaktual.cz

Cesta Zelenského do USA není jen symbolismus

22. prosince 2022  23:40
Cesta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Bílého domu je velmi symbolickým momentem, avšak osobní schůzka mezi prezidenty Spojených států amerických a Ukrajiny není pouhým symbolismem.  

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | foto: president.gov.ua

Deset měsíců od vypuknutí války stále není jasné, jak a kdy válka skončí. I to je jedna z otázek, která dosud trápí celý svět a které se oba prezidenti společně věnovali. „Pro mě, jako prezidenta, mír není kompromisem,“ řekl však Zelenskyj.

„Za dva dny budeme slavit Vánoce. Většina z nás při svíčkách. Ne proto, že by to bylo romantické, ale proto, že nebudeme mít elektřinu,“ uvedl Zelenskyj ve svém projevu před americkým Kongresem.

Dalším tématem je samozřejmě budoucnost vojenské pomoci ukrajinským ozbrojeným silám. Mnozí považují výstup ukrajinského prezidenta před Kongresem za důležitý nejen pro zákonodárce, ale také pro občany Spojených států, pro které je válka na Ukrajině stále vzdálená a neuchopitelná.

„Je to důležité pro americký lid i pro celý svět, abychom vaše prosby slyšeli přímo od vás pane prezidente. O ukrajinském boji a potřebě stát při sobě i během příštího roku,“ řekl Biden.

Zdroj: CNN (USA)

jaf; natoaktual.cz
zpět na článek