natoaktual.cz

Ukrajina chce stíhačky členů NATO, USA žádost odmítají

10. března 2022  13:38
Ukrajina po Severoatlantické alianci požaduje na svou obranu před ruskými okupanty dodávku ruských stíhacích letounů MiG-29, které některé členské státy NATO mají ve své výzbroji.  

Ilustrační snímek. | foto: BuAF

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena však žádost Ukrajiny odmítá z obavy z otevřené konfrontace s Ruskem.

Polsko veřejně navrhlo přesunout 28 v Rusku vyrobených stíhacích letounů MiG-29 na americkou základnu Ramstein v Německu. Američané by stroje poté přepravili do rukou ukrajinského letectva, aby mohlo bránit svou zem před ruskými letouny. Mluvčí Pentagonu John Kirby označil tuo „překvapivou“ nabídku za „nepřípustnou“. Americký ministr obrany Lloyd Austin zdůraznil, že Spojené státy americké nepodporují transfer stíhacích letounů na Ukrajinu. Také německý kancléř Olaf Scholz je proti tomuto návrhu.

Západní představitelé se obávají eskalace napětí mezi NATO a Ruskem. Moskva by dodávku letounů na Ukrajinu mohla vnímat jako provokaci a ospravedlnit jí případnou otevřenou konfrontaci se spojenci. Mezitím ruské stíhací letouny a bombardéry ostřelují ukrajinské civilní objekty, což by se podle lidskoprávních organizací dalo označit za válečné zločiny. Ruský nálet mimo jiné zničil mariupulskou nemocnici.

Zdroj: Foreign Policy (USA)

plk; natoaktual.cz
zpět na článek