natoaktual.cz

Ukrajina kontaktuje matky padlých ruských vojáků

19. dubna 2022  19:04
Ukrajinci využívají software na rozpoznávání obličejů pro zjištění totožnosti padlých ruských vojáků, aby mohli poté jejich příbuzným sdělit, že jsou mrtví.  

Ruský tank vyřazený odstřelením mostu | foto: @SESU_UA

Podle ukrajinských představitelů by tato taktika mohla pomoci ukončit brutální válku. Experti naopak varují před vytvořením ohavného precedentu v rámci psychologické války.

Ukrajinci za 50 dní od zahájení ruské invaze stihli naskenovat 8 600 obličejů padlých ruských vojáků s cílem zjistit jejich totožnost a následně kontaktovat stovky rodin o jejich smrti. Jedná se pravděpodobně o jeden z nejstrašnějších způsobů užití této moderní technologie. Dobrovolní hackeři a aktivisti, kteří data ze skenů obličejů získávají od ukrajinské vlády, tvrdí, že dokázali identifikovat a následně informovat rodiny 582 padlých ruských vojáků. V některých případech rodinám zasílají také fotky opuštěných mrtvých těl jejich synů.

Taktika má za cíl vzbudit nesouhlas uvnitř Ruska s tamním režimem, odradit ostatní vojáky z vedení války a pomoci ji ukončit. Několik vojenských expertů a technologických analytiků nicméně varuje před tím, že tato strategie by mohla vytvořit nebezpečný precedent pro budoucí konflikty. Jedná se o „klasický projev psychologického boje“ míní výzkumnice sledovacích praktik Stephanie Hare a dodává, že jinak by Západ nahlížel na tuto taktiku, kdyby byla praktikovaná ruskou stranou.

Zdroj: The Washington Post (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek