natoaktual.cz

Ukrajinská protiofenzíva může silně zasáhnout ruskou ekonomiku

22. září 2022  15:25
Ukrajinské armádě se daří znovudobývat Ruskem okupovaná území na severovýchodě a jihu Ukrajiny, což může tvrdě zasáhnout ruskou ekonomiku, tvrdí přední ekonom německé banky Berenberg Holger Schmieding.  

Moskva | foto: auswaertiges-amt.de

„Ruská ekonomika se řítí do prohlubující se recese. Vysoké náklady na vedení války, která se nevyvíjí pro Rusko příznivě, společně s mezinárodními sankcemi pravděpodobně srazí ruskou ekonomiku,“ míní Schmieding. Ruský vládce Vladimir Putin zároveň pomalu ztrácí vyjednávací pozici pro zmírnění sankcí vůči Rusku. I přesto, že Putin uzavřel plynovod Nord Stream 1 do Evropy, zemím Evropské unie se daří plnit zásobníky zemního plynu před zimou, dodává Schmieding.

Vývoj ruské ekonomiky v roce 2022 a 2023 není pro Putina slibný, ekonomové z analytické divize Economist Group (EIU, Economist Intelligence Unit) zabývající se ekonomickými prognózami projektují pokles ruského HDP o 6,2 % v roce 2022 a další pokles o 4,1 % o rok později. „Jednalo by se o obrovský pokles z historického i mezinárodního měřítka,“ uvedla ředitelka EIU Agathe Demarais.

Zdroj: CNBC (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek