natoaktual.cz

Ukrajina: pouze 30 % vojenského materiálu se dostane do cílové destinace

5. srpna 2022  15:11
Pouze zhruba třetina vojenského materiálu a zbraní poskytnutých Západem Ukrajině se dostane do cílové destinace na frontu, tvrdí Jonas Ohman, CEO společnosti Blue-Yellow, která zásobuje frontovou linii na Ukrajině.  

Ukrajinci vyhnali okupační vojáky z Hadího ostrova v černém moři | foto: mil.gov.ua

Důvodem může být absence západního dozoru nad dodávkami vojenského materiálu.

„Pokud posykujete zásoby a pomáháte s logistikou, musí snad existovat nějaká organizace, že? Pokud se nezapojujete do logistiky na ukrajinském území, tak není překvapivé, že poskytnuté vybavení nedorazí do cíle, ale to, že se očekává, že tam opravdu dorazí. Pokud je politikou Spojených států amerických pomoci Ukrajině bránit se před ruskou invazí, nemůžete to dělat napůl. Chápu, že USA nechtějí riskovat konflikt s Ruskem, ale proč Američané nepošlou na Ukrajinu civilisty, kteří by kontrolovali dodávky zbraní na frontu?“ ptá se Andy Milburn, zakladatel soukromé vojenské společnosti Mozart Group, která se soustředí na výcvik ukrajinských rekrutů a civilistů.

„Abychom neriskovali, že západní zbraně padnou do špatných rukou, musíme vyhrát válku. Musíme se vyvarovat scénáře, který přišel se vzestupem tzv. Islámského státu v Iráku v roce 2014, kdy IS získal kontrolu nad západními zbraněmi, které byly pro iráckou armádu,“ apeluje Ohman.

Zdroj: CBS News (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek