natoaktual.cz

Tvůj rok pro Německo: bundeswehr spustil nový program pro dobrovolníky

7. dubna 2021  22:08
Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer odstartovala nový dobrovolný výcvikový program Tvůj rok pro Německo, který má mladé Němce naučit, jak pomáhat v případě vypuknutí živelní katastrofy či zdravotní krize.  
Německá horská brigáda. ilustrační foto. | foto: Bundeswehr

Letos se do tohoto jednoročního programu pojmenovaného „Dobrovolná vojenská služba v oblasti vnitřní bezpečnosti“ zapojí 1 000 lidí. Uchazečů bylo přitom asi devětkrát tolik, 20 % z nich tvořily ženy.

„S tímto programem jsme přišli poté, co jsme viděli, že mladí lidé mají zájem o vstup do bundeswehru, ale nechtějí se dlouhodobě vázat,“ vysvětlila ministryně. Všichni dobrovolníci absolvují také základní vojenský výcvik a naučí se, jak hlídat důležité infrastrukturní body. Během následujících šesti let pak budou muset nastoupit na pětiměsíční službu, a to právě například během živelních katastrof.

Projektu se ovšem nevyhnula ani kritika. Pro mnohé představuje problém věk dobrovolníků. Účastnit se jej mohou i lidé ve věku 17 let, kteří během základního výcviku dostanou do rukou palnou zbraň. Kontroverzi vyvolal také název programu. Výraz „vnitřní bezpečnost“ je totiž v Německu spojován s nacismem. To ovšem ministryně odmítla s tím, že chybou bylo právě přenechání výrazu „Heimatschutz“ krajní pravici.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek