natoaktual.cz

Turecko zvažuje nasazení jednotek v Sýrii

30. září 2014  15:52
 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Turecko zvažuje nasazení jednotek v Sýrii

Turecká vláda hodlá v parlamentu představit zákon, který by umožnil případné nasazení armády v sousední Sýrii. Ankaru tak opouští neochota zapojit se do konfliktu a plánuje podpořit koalici vedenou Spojenými státy americkými. Turecko však ze zřetele neztrácí ani své vlastní zájmy v Sýrii. Největším syrským problémem je totiž podle Turecka Assadův režim.

Obrat přišel po návštěvě tureckého prezidenta Recepa Erdogana v sídle OSN v New Yorku. Prezident nyní chce nárazníkové pásmo mezi Tureckem a Sýrií a vytvoření bezletové zóny nad částmi Sýrie. Syrští Kurdové se však obávají, že hlavním cílem Turecka je zakročit proti jejich úsilí o autonomii.

Kam dál?
Experti: Turecká role v boji NATO proti IS bude spíše symbolická (9.9. 2014)
Turci si pochvalují nasazení španělských Patriotů (19.9. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Islámský stát jako komedie v irácké televizi

V boji proti Islámskému státu (IS) sází Irák na satiru. Od víkendu vysílá ve státní televizi tragikomický seriál „Stát mýtů.“ Nová zbraň proti islámským extrémistům má 30 dílů, ze strachu z IS však zůstává mnoho jejích tvůrců raději v anonymitě.

Děj se odehrává ve smyšleném iráckém městě, nad kterým převzal kontrolu IS. Scénáristé se vysmívají pokrytectví některých představitelů IS. Diváci se seznámí například s místním opilcem, který se stane fanatickým příznivcem islamistů, a trestá ostatní obyvatele města za porušování protialkoholních nařízení.

Kam dál?
První pilotka stíhačky ve Spojených arabských emirátech vedla letecký úder proti IS (26.9. 2014)
Francie začíná s leteckými údery proti IS v Iráku (19.9. 2014)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Inaugurace Ašrafa Gháního: je Afghánistán připraven na aktivní první dámu?

Inaugurace afghánského prezidenta Ašrafa Gháního byla historickým okamžikem, protože poprvé došlo k demokratickému předání moci a současnému vládci vypršel mandát. Poprvé byla také Afghánistánu představena první dáma, a to Rula Ghání, jíž nový prezident poděkoval za podporu už během svého inauguračního projevu.

Zmínka o paní Ghání (která přijala afghánské jméno Bibi Gul) zvýšila šance, že na rozdíl od své předchůdkyně, „neviditelné ženy“ exprezidenta Karzaje, by se mohla stát první ženou s výraznou rolí v politických a společenských strukturách Afghánistánu. Dosud však není známo, jak a kterým směrem by svou činnost chtěla upínat.     

Kam dál?
Rasmussen vítá podepsání dohody o vytvoření vlády národní jednoty v Afghánistánu (23.9. 2014)
Rasmussen: Afghánci jsou schopni zajistit si bezpečnost (25.9. 2014)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Lavrov: Expanze NATO na Balkán by byla provokací

Speciál

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že potenciální rozšíření Severoatlantické aliance o státy bývalé Jugoslávie by mohla být brána jako provokace. Moskva odmítá rozšiřování NATO do bývalých komunistických zemí v Evropě. Vstup nových zemí do NATO v blízkosti ruských hranic vnímá Moskva jako ohrožování svého geostrategického vlivu. Tento spor má být jádrem konfliktu na dříve sovětské Ukrajině.

Podle Lavrova by začlenění států na Balkáně bylo nezodpovědným krokem, který by podkopal úsilí o vybudování systému sdílené bezpečnosti v Evropě nezávislé na členství v jednom z bloků. Moskva má na Balkáně své energetické zájmy, ale její vliv v regionu slábne.

Kam dál?
Lavrov: Expanze NATO k hranicím Ruska je nepřijatelná (15.9. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Na Slovensku začíná letecké cvičení NATO

Jednotky Severoatlantické aliance zahájily letecké cvičení MACE XVI na Slovensku, kam přiletěly letouny ze 14 členských zemí. Akce se účastní asi 660 lidí a dvě nečlenské země NATO z programu Partnerství pro mír.

Cílem je nácvik postupů pro překonávání protivzdušné obrany s použitím taktických letadel v podmínkách rušení rádiového a elektronického spojení. Bojové letouny procvičují vzdušné souboje. Seznam strojů zapojených do cvičení zahrnuje slovenské letouny MiG-29, belgické, dánské a norské F-16, norské DA-20 Falcon, německé Learjet 40, francouzské Rafale, švédské Gripeny, americké EA 18G, dánské C 130J a španělské Typhoon.

Kam dál?
Průzkum: Proti základně NATO na Slovensku je 74 % lidí (29.9. 2014)
Na Slovensku zasedá Rada pro výzkum a technologie NATO (16.9. 2014)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek