natoaktual.cz

Je Erdogan schopný zprostředkovat dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou?

3. února 2022  17:36
Turecko by mohlo v případě ruské invaze na Ukrajinu utrpět velké ztráty, zejména kvůli turecké závislosti na ruském plynu a provázané ekonomice s Ruskem a Ukrajinou.  

Turecký prezident Erdogan na summitu NATO 2021 v Bruselu | foto: NATO Photos

Z toho důvodu se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan snaží stát se mediátorem v řešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Avšak je Erdogan schopný diplomacií pomoci deeskalovat situaci a popřípadě odvrátit ruskou invazi?

Mnozí experti Erdoganově snaze zprostředkovat východisko z ukrajinské krize mezi Kyjevem a Moskvou nevěří. Důvodem je členství Turecka v Severoatlantické alianci, tudíž turecký prezident není ve sporu nestranným, což mu inherentně brání stát se mediátorem, tvrdí turecký bezpečnostní expert a expert na Rusko Aydin Sezer.

Dalším důvodem, proč nejspíše Erdogan v této snaze neuspěje, je nedávný prodej tureckých útočných dronů Ukrajině, které podle ruského prezidenta Vladimira Putina byly použity proti proruským separatistům na východě Ukrajiny. Zároveň Putin kritizoval Turecko z podpory Kyjeva a vyzval Ankaru, aby přehodnotila svoji zahraniční politiku.

Turecko je znepokojeno možným budoucím vývojem situace na Ukrajině, zejména kvůli své závislosti na ruském zemním plynu, který pohání tureckou ekonomiku. V případě utnutí dodávek plynu do Evropy by se turecký průmysl ocitl v problémech. Případné sankce vůči Rusku by nejspíše omezily přístup Turecka na ruský trh a ruský turismus do Turecka.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek