natoaktual.cz

Turecko se dostává pod tlak kvůli svým aktivitám v Libyi

24. června 2021  17:46
Odborníci na mezinárodní politiku, kteří se sešli na konferenci v Berlíně, tvrdí, že se Turecko brzy dostane pod silný mezinárodní tlak kvůli přítomnosti jeho vojáků v občanskou válkou sužované Libyi.  

Turečtí vojáci | foto: Turecké ministerstvo obrany

Právě cizí vojáci v zemi jsou podle expertů jednou z hlavních příčin pokračujících bojů. Pokud se stáhnou, mělo by to vést k jejich postupnému ukončení střetů a vypsání nových voleb.

Turecko je jednou z hlavních mocností, které se do konfliktu aktivně zapojily. Do Libye vyslalo stovky svých vojáků a tisíce bojovníků ze Sýrie, aby na straně mezinárodně uznané libyjské vlády pomohli porazit Ruskem podporovaného generála Chalífu Haftara. V zemi také vybudovalo leteckou základu a chystá se na vybudování základny námořní. Právě mezinárodní uznání jimi podporované strany konfliktu je podle Ankary dostatečným důvodem k ospravedlnění jejích aktivit.

Podle Serhata Guvence z Hasovy univerzity v Istanbulu jsou dalším důležitým důvodem turecké účasti v konfliktu výše zmíněné vojenské základny, které Turecku poskytují důležité zázemí pro jeho další působení v Africe, a právě tyto základny se podle něj stanou důležitým bodem budoucích jednání.

Zdroj: Voice of America (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek