natoaktual.cz

Turecko se stáhne z Afghánistánu podle dohody, tvrdí Tálibán

14. června 2021  11:51
Turecko by mělo stáhnout své vojáky z Afghánistánu podle dohody o stažení sil z roku 2020, uvedl mluvčí Tálibánu.  

Turecká armáda (ilustrační foto) | foto: Turkish General Staff

Tímto prohlášením v podstatě odmítl návrh Ankary, že by její vojáci zajišťovali ostrahu a provoz letiště v Kábulu poté, co budou staženy alianční síly.

Podle rozhovoru mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a Tayyipem Erdoganem měla Ankara v úmyslu, skrze zajištění bezpečnosti kábulského letiště, zlepšit vztahy s Washingtonem, které jsou narušeny kvůli nákupu ruských obranných systémů Tureckem. Na otázku, zda Tálibán odmítá návrh Turecka ponechat v Kábulu turecké síly, mluvčí Tálibánu odpověděl, že stahování tureckých sil by mělo probíhat společně s aliančními silami.

„Turecko bylo součástí sil Severoatlantické aliance v posledních 20 letech, takže jako takové by se mělo stáhnout z Afghánistánu na základě dohody, kterou jsme podepsali se Spojenými státy americkými 29. února 2020,“ uvedl mluvčí Tálibánu Suhail Šahín. Spojenci společně s dalšími zeměmi a mezinárodními organizacemi nyní čelí vážným otázkám, jak bezpečně evakuovat svůj personál z Afghánistánu, pokud se v hlavním městě opět rozhoří boje.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek