natoaktual.cz

Trumpův tým byl před volbami v kontaktu s ruskou vládou, tvrdí Rusové

11. listopadu 2016  15:42
 
Donald Trump | foto: Gage Skidmore

Trumpův tým byl před volbami v kontaktu s ruskou vládou, tvrdí Rusové

Volební tým budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa byl podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova v kontaktu s ruskou vládou. Celá řada vlivných lidí kolem Trumpa podporovala kontakt s ruskými zástupci, tvrdí Rjabkov. „Neříkám, že všichni z Trumpova týmu podporovali kontakty s ruskými představiteli, ale velká část ano,“ dodal.

Bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albright mezitím stačila nového amerického prezidenta varovat, aby si přátelstvím s ruským prezidentem Vladimirem Putinem neznepřátelil Evropu. „Naši přátelé a spojenci ve střední a východní Evropě jsou našimi přáteli a spojenci již velmi dlouho. Doufám, že až bude sedět v Oválné pracovně a naslouchat zpravodajcům se zahraničně-politickou specializací, tak pochopí, že jeho prohlášení jsou pro USA nebezpečná,“ uvedla Albright v rozhovoru pro Radio 4.

Podle německé ministryně obrany Ursuly von der Leyen musí Trump objasnit svá stanoviska vůči Rusku a uvědomit si, že s NATO musí být zacházeno jako s aliancí sdílených hodnot. „NATO není jen obchod. Není to firma. Doufejme, že na to Donald Trump brzy přijde, nebo že mu to jeho poradci poví,“ prohlásila von der Leyen.

Kam dál?
Trump je pro NATO velkou výzvou (10.11.2016)

Zdroj: The Independent (Velká Británie), Reuters (Velká Británie)

---

Několik stoupenců IS bylo zabito při náletu USA v Afghánistánu

Nejméně jedenáct stoupenců teroristické organizace Islámský stát (IS) bylo zabito při náletu v provincii Nangarhár v Afghánistánu. Nálet dronem provedly americké jednotky působící v Afghánistánu, uvedlo policejní velitelství v Nangarháru. Podle něj byl při leteckém útoku zničen i velkorážní kulomet DŠK patřící bojovníkům IS. Nikdo z místních obyvatel při útoku nepřišel o život.

Afghánské a americké jednotky pravidelně útočí na stoupence IS a dalších militantních skupin operujících v Afghánistánu. Americké jednotky zintenzivnily své nálety poté, co jim Obamova administrativa v reakci na zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu nechala volnější ruku při provádění těchto operací.

Kam dál?
Američané provedli nálet dronem na vůdce al-Káidy (27.10. 2016)
Při útocích dronů bylo v Afghánistánu zabito 34 přívrženců IS (10.10. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

Polsko vyzývá Trumpa, aby vyslal americké jednotky na východní křídlo NATO

Polský prezident Andrzej Duda vyzval čerstvě zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, aby dodržel slib Washingtonu nasadit jednotky USA na východní hranici Severoatlantické aliance. „Polsko-americké vztahy se staly důležitým pilířem evropské a transatlantické stability,“ napsal polský prezident v dopise, ve kterém blahopřál Trumpovi ke zvolení.

„Jsme mimořádně potěšeni, že v průběhu letošního summitu NATO ve Varšavě se USA rozhodly navýšit svou vojenskou přítomnost v Polsku, a tím posílit východní křídlo Aliance. Upřímně doufáme, že Vaše vedení otevře cestu novým příležitostem pro naši spolupráci, která je založená na společném závazku,“ stálo dále v dopise určeném Trumpovi.

Kam dál?
Británie a USA pošlou letouny a vojáky na východní křídlo NATO, aby odstrašily Rusko (27.10. 2016)
Stoltenberg: NATO rozmístí v Polsku a Pobaltí čtyři vojenské prapory (14.6. 2016)

Zdroj: Military.com (USA)

---

Bulharsko nakoupí od Ruska motory do MiG-29

Bulharské ministerstvo obrany podepsalo s Ruskem dohodu o koupi deseti motorů do letounů MiG-29, tvrdí bulharští představitelé. Kontrakt byl podepsán s nejmenovanou ruskou firmou, která má první dva opravené motory dodat do dubna 2017. Každý následující měsíc pak má být dodáno vždy po dvou motorech, dokud Bulharsko neobdrží všech deset. Podle bulharského ministerstva obrany bude díky tomuto kontraktu pět MiGů letuschopných již příští rok.

Bulharské letouny MiG-29 musí být provozuschopné co nejdříve, aby se mohly účastnit společného air-policingu Severoatlantické aliance.

Kam dál?
Bulharsko bude spolu s USA střežit svůj vzdušný prostor (25.8. 2016)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Německý konzulát v Afghánistánu se stal terčem útoku Tálibánu

Před německým konzulátem v Mazár-e Šaríf v severním Afghánistánu explodovala bomba nastražená v autě, se kterým bojovníci Tálibánu narazili do zdi postavené okolo budovy. Výbuch zabil nejméně šest lidí a více než sto dalších zranil. Při explozi zemřel i jeden z tálibánských útočníků. Přestože budova konzulátu utrpěla značné škody, němečtí pracovníci vyvázli bez zranění.

Tálibán se k útoku přihlásil. Mělo se jednat o odplatu za nedávný letecký úder Severoatlantické aliance v blízkosti hlavního města provincie Kundúz, při kterém zemřeli afghánští civilisté.

Kam dál?
V Afghánistánu umírá více civilistů vinou vládních sil a náletů NATO (7.11. 2016)
Afghánistán: nejméně 30 civilistů zabito při náletu NATO (4.11. 2016)
Německo není odpovědné za bombardování v Kundúzu (7.10. 2016)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek