natoaktual.cz

Milley: Trump chtěl provést po volbách vojenský převrat

16. července 2021  23:21
Bývalý americký prezident Donald Trump se chtěl po neúspěšných volbách v roce 2020 pokusit o vojenský převrat, uvádí nová kniha o Trumpovi.  

Ilustrační snímek. Donald Trump. | foto: Gage Skidmore / Flickr

Bývalý americký prezident Donald Trump se chtěl po neúspěšných volbách v roce 2020 pokusit o vojenský převrat, říká v nově vydané knize o posledním roce Trumpova prezidenství předseda sboru náčelníků amerických ozbrojených sil Mark Milley. Podle jeho slov se zavázal převratu zabránit.

Autoři knihy „I Alone Can Fix It: Donald J. Trump’s Catastrophic Final Year“ píší, že Milley a další velitelé ozbrojených sil Spojených států se obávali, že lidé blízko Trumpa bývalému prezidentovi poradí, aby zahájil vojenský útok, rychle a zbrkle stáhnul všechny vojáky z Afghánistánu či nasadil vojáky v reakci na výsledky voleb. Milley a spol. „neformálně plánovali, jak by zablokovali prezidentské nařízení, které by považovali za nelegální či nebezpečné,“ stojí v knize.

„Je to směšné! Omlouvám se, ale volby jsou mou formou ‚puče‘. A když bych chtěl provést skutečný puč, tak generál Milley je jeden z posledních, se kterým bych jej chtěl zosnovat,“ odmítl Trump jakékoli nařčení, že o puči uvažoval. Kniha vychází v době, kdy se bývalý americký prezident znovu objevuje na veřejnosti a pořádá mítinky se svými příznivci na podporu republikánských politiků ve volbách do Kongresu v roce 2022.

Zdroj: NBC (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek