natoaktual.cz

Trump chce posílit ozbrojené síly a přehodnotit spojenectví

6. února 2019  18:45
 
Americký prezident Donald Trump. | foto: NATO

Trump chce posílit ozbrojené síly a přehodnotit spojenectví

Americký prezident Donald Trump ve své Zprávě o stavu Unie sdělil, že chce navýšit rozpočet ministerstva obrany a přehodnotit spojenecké závazky vůči zahraničním partnerům. Mělo by jít o už druhé navýšení obranného rozpočtu za dobu fungování Trumpovy administrativy.

„Chceme, aby i ostatní země platily svůj spravedlivý díl,” komentoval Trump obranné rozpočty ostatních členských zemí NATO a dodal: „Po dlouhá léta bylo se Spojenými státy jednáno nepřiměřeným způsobem. Nyní jsme však zajistili 100miliardový nárůst obranného rozpočtu Aliance od členských zemí.” Ještě v červnu Trump hrozil, že z NATO vystoupí. Spojené státy totiž v roce 2017 platily 71,7 % aliančních obranných výdajů.

Kam dál?
Roční globální vojenské výdaje by pokryly 29 rozpočtů Česka (6. 6. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Německo chce pokračovat ve zvyšování výdajů na obranu

Německá vláda znovu ujistila Severoatlantickou alianci, že chce i nadále postupovat podle plánu a do roku 2024 dosáhnout obranného rozpočtu ve výši 1,5 % HDP, a to navzdory klesajícím příjmům z daní. Tyto plány byly nedávno zpochybněny dokumentem ministerstva financí, dle kterého budou příjmy z daní v nadcházejících letech menší, než se plánovalo.

Dokument rovněž ukázal, že ministerstvo plánuje navýšit obranný rozpočet pouze o 7,3 miliardy eur. Tato částka se zdá jako nedostatečná pro dodržení 1,5% plánu, který je už tak hluboko pod požadavkem NATO vydávat na obranu alespoň 2 % HDP. Aby Německo svůj plán splnilo, musely by se výdaje na obranu zvednout ze současných 43 miliard eur na přibližně 60 miliard.

Kam dál?
Je Německo troublemaker v NATO? Může být v budoucnu lídrem evropské bezpečnosti? (21. 3. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Nové vybavení pro výcvik elektronického boje dodá Leonardo

Společnost Leonardo specializující se na oblast obranného průmyslu zvítězila v tendru NATO na modernizaci vybavení pro nácvik elektronického boje za 180 milionů eur. Společnost jej musí dodat během čtyř let. Tyto nové systémy umožní aliančním silám, aby se připravily na možné nepřátelské rušení radarů, GPS či komunikace a naučili se vůči takovému rušení účinně bojovat.

Kam dál?
Výběr nových vrtulníků pro armádu začne na podzim. Obrana osloví výrobce (10. 8. 2018)

Zdroj: Airforce Technology (Velká Británie)

---

Afghánský prezident požaduje větší roli vlády v mírových jednáních

Afghánský prezident Ašraf Ghaní prohlásil, že mírová jednání mezi USA a Tálibánem nebudou skutečně hotova, dokud nebude jejich rovnocenným aktérem také afghánská vláda. Ta v nich doposud stála stranou a islámisty byla označována za americké loutky. Důležitost zapojení afghánských vládních zástupců do jednání potvrzují také američtí představitelé.

Nedávno však došlo k setkání afghánských opozičních politiků v čele s bývalým prezidentem Hámidem Karzáím a zástupců Tálibánu v Moskvě. K dalšímu setkání, tentokrát mezi zástupci Tálibánu a USA by mělo dojít koncem února v Kataru. Jde již o několikáté podobné setkání v řadě. Ve své Zprávě o stavu Unie označil americký prezident Donald Trump tato jednání za konstruktivní.

Kam dál?
Stoltenberg: NATO je navzdory útokům zavázáno misi v Afghánistánu (7. 11. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Afghánistán nemá dostatek pilotů a techniků pro provoz Black Hawků

Spojené státy riskují, když chtějí Afghánistánu poskytnout nejmodernější vrtulníky Black Hawk. To alespoň tvrdí americký zvláštní inspektor pro afghánskou rekonstrukci. Dle něj nemá Afghánistán dostatek pilotů ani pozemního personálu k obsluze těchto strojů.

Prvních 16 z plánovaných 159 strojů pro potřeby afghánské armády a speciálních sil již bylo do země dodáno. Otázkou však zůstává, zda zbývajících 143 strojů dokáží afghánské ozbrojené síly za současné situace využít. Black Hawky mají nahradit flotilu 47 ruských strojů Mi-17, které již léta trpí častým používáním a nedostatečnou údržbou.

Kam dál?
Máme černé jestřáby, radují se Afghánci. USA dodají impozantní flotilu (11. 10. 2017)

Zdroj: The Straits Times (Singapur)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek