natoaktual.cz

Taliban zastrašuje své bojovníky zastřelením

31. ledna 2011  15:08
 
Taliban zastrašuje své bojovníky zastřelením
Talibanští ozbrojenci začali zabíjet své vlastní vojáky v zoufalé snaze přivést nové velitele a zabránit tak ztrátě odlehlého horského údolí v Sanginu. Sanginská oblast, která leží v provincii Hílmand, je přitom jednou z nejnásilnějších oblastí Afghánistánu. Údolí v Sanginu je klíčové – kdo ho ovládne, bude kontrolovat i přehradu Kadžaki, která je nazývána "národním pokladem" Afghánistánu.

Talibanci útočí i na kmenové vůdce, kteří se snaží vyjednat mír mezi povstalci a vládními představiteli. Podle místního zdroje zaútočili ozbrojenci například na stařešinu kmene Alokozaj poté, co opustil domov kvůli ranním modlitbám. Útok naštěstí přežil. Avšak dva velitelé Talibanu, kteří byli nakloněni usmíření, zmizeli a byli nejspíše zabiti.

Situace v oblasti se změnila poté, co odpovědnost za Sangin převzali od britských vojáků Američané, kteří zároveň přijali agresivnější taktiku. "Situace zde se zhoršila," uvedl jeden z místních obyvatel.

Čtěte také:
Hílmandský kmen nebude útočit na síly ISAF

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

Alianční konvoje prý ničí pákistánské silnice
Stovky nákladních vozidel a cisteren, které již několik let dennodenně přepravují zásoby a palivo pro alianční jednotky do Afghánistánu, způsobují chátrání pákistánských vozovek. Obzvláště se to týká pohraničního města Chaman, kde jsou vozovky podle pákistánského Národního silničního úřadu (NHA) v důsledku projíždění aliančních konvojů v dezolátním stavu.

Před 15 lety byl přitom okolo města postaven tříkilometrový okruh, aby se minimalizovala doprava na silnicích vedoucích skrze město, ale podle NHA to situaci příliš nepomohlo. Úřad tvrdí, že místní obyvatelé kvůli špatnému stavu prašných cest zároveň trpí různými očními chorobami.

Čtěte také:
Ozbrojenci zaútočili na konvoje NATO v Pákistánu
Aliance jedná s kmenovými vůdci o ochraně konvojů

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

---

Německo schválilo harmonogram pro stažení z Afghánistánu
Německý parlament odhlasoval prodloužení mise v Afghánistánu o jeden rok a zároveň s tím i termíny pro stažení německých vojáků z Afghánistánu. Vojáci by se měli začít ze země stahovat ke konci letošního roku a kompletní odchod je naplánován do roku 2014. Německo tak pod tlakem veřejnosti, která je proti válce v Afghánistánu, poprvé určilo časový rozvrh pro návrat vojáků domů.

Návrh však způsobil rozepře v německé vládě. Pevný harmonogram pro stažení propagoval německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který uvedl, že rozhodnutí parlamentu je rozhodujícím momentem pro afghánskou misi. Ve vládě mu oponoval ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg, který prosazoval, aby stahování nebylo závislé na nějakém konkrétním termínu, ale na situaci na bojišti.

Konečný plán kritizovala Strana zelených. Podle její představitelky Claudie Roth je německá strategie "nebezpečná", neboť není zřejmé, kdy se stažení ve skutečnosti odehraje.

Čtěte také:
Německo chce nechat vojáky v ISAF déle
Německo se příští rok začne stahovat z ISAF

Zdroj: The New York Times (USA)

---

‘Pokud bude fungovat mezinárodní spolupráce, extrémisté neuspějí‘
"Spolupráce a společná snaha zajistí, že extrémisté, kteří si přejí zničit náš způsob života, nikdy neuspějí," prohlásil náčelník generálního izraelských ozbrojených sil Gabi Aškenazi na setkání Středomořského dialogu NATO. Spolupráce podle něj pomáhá bránit teroristům používat technicky vyspělé zbraně a zneužívat civilisty jako živé štíty.

Aškenazi komentoval i alianční snahu vytvořit protiraketový deštník nad Evropou. Uvedl, že radary a protiraketové střely by měly být až posledním stupněm protiraketové obrany. Hlavním cílem by mělo být soustředit se počáteční fáze možné hrozby, tedy na pašování zbraní a nekonvenční konflikty.

Právě v oblastech protiraketové obrany, pašování zbraní a protiteroristických opatření spolu Izrael a NATO již spolupracují.

Čtěte také:
‘Spolupráce s NATO je pro Izrael extrémně důležitá‘

Zdroj: Allvoices (USA)

---

‘Situace v Afghánistánu se podobá 2. světové válce‘
Alianční jednotky sice získaly iniciativu v boji proti rebelům v Afghánistánu, stále se však potýkají s tvrdým bojem. Upozornil na to jeden z vrchních aliančních velitelů v Afghánistánu Giampaolo di Paola. Italský velitel zároveň přirovnal situaci v Afghánistánu ke druhé světové válce a roku 1942.

Di Paola uvedl, "situace v Afghánistánu se obrátila", stejně jako v roce 1942 v boji proti nacistickému Německu a Japonsku. "Rok 1942 byl velice temný, ale přesto pomalu vysvítalo světlo," sdělil di Paola. Zároveň však odmítl přirovnat Afghánistán k vietnamskému bojišti v roce 1975. Hlavním důvodem je prý přítomnost dobře vycvičených afghánských bezpečnostních sil.

Di Paola tak i přes fakt, že v loňském roce zemřelo v Afghánistánu nejvíce zahraničních vojáků od roku 2001, vyjádřil optimismus, že afghánské síly budou schopny převzít odpovědnost za bezpečnost v zemi podle plánu do roku 2014.

Čtěte také:
Petraeus: Aliance získává v Afghánistánu převahu
Sedwill: NATO zůstane v Afghánistánu i po roce 2014
Biden: USA v Afghánistánu možná i po 2014

Zdroj: AFP (Francie)

zpět na článek