Taliban varoval před povolením konvojů NATO
Taliban pohrozil pákistánským poslancům útokem na ně nebo jejich rodiny, pokud podpoří návrh umožňující Severoatlantické alianci znovu převážet zásoby přes pákistánské území do Afghánistánu.
Podle Talibanu by se poslanci podporou návrhu chovali jako otroci Spojených států a umožnění průjezdu aliančních zásob přes Pákistán by bylo "hanebné a nepřijatelné". "Tito poslanci musí vědět, že v takovém případě by se nikdo z nich doma nemohl cítit bezpečně. Začneme útočit na všechny poslance a jejich rodiny," hrozil mluvčí pákistánského Talibanu Eshanullah Ehsan a dodal, že Talibanci by také veřejně popravovali řidiče vozů s aliančními zásobami.
Pákistán uzavřel hranici s Afghánistánem pro zásobovací konvoje NATO loni v listopadu poté, co při náletu amerického bezpilotního letounu zahynulo 24 pákistánských vojáků. Dnes má pákistánský parlament jednat o obnovení vztahů s USA a o možnosti znovuotevření hranic s Afghánistánem.
Kam dál?
Pákistánský parlament chce po USA ukončení náletů bezpilotních letounů
Znovuotevření pákistánských cest pro NATO nebude zadarmo
Zdroj: Dawn (Pákistán)
---
USA: Za nálet v Pákistánu nebude nikdo potrestán
Americká armáda rozhodla, že nebude nikoho soudit za alianční nálet, při kterém loni v listopadu zahynulo 24 pákistánských vojáků a který výrazně zhoršil vztahy USA a Pákistánu. Po náletu navíc Pákistán zakázal průjezd aliančních zásobovacích konvojů směřujících do Afghánistánu přes své území.
Americké vyšetřování již loni v prosinci došlo k závěru, že chyba byla na obou stranách – pákistánské i americké. Pákistánci začali střílet ze stanovišť u afghánsko-pákistánské hranice jako první a ve střelbě pokračovali i poté, co byli upozorněni, že útočí na alianční jednotky. Pákistán tento výklad události odmítá a většinu viny svaluje na americké síly.
Americké závěry z prvního vyšetřování doplnily závěry z právě skončeného druhého vyšetřování, podle nichž nebude za nálet nikdo potrestán, protože Američané stříleli v sebeobraně. Další chyby, které přispěly k tragickému přeshraničnímu útoku, byly politováníhodným výsledkem zmatku na bojišti.
Kam dál?
Alianční útok si vyžádal 24 mrtvých pákistánských vojáků
USA: Přestřelku mezi ISAF a Pákistánci zřejmě vyprovokoval Taliban
Zdroj: The Indian Express (Indie)
---
Organizátoři summitu NATO přijeli na obhlídku Chicaga
Zhruba 800 zaměstnanců Severoatlantické aliance přijede tento týden na pečlivou obhlídku Chicaga, kde se bude 20. a 21. května konat summit NATO. Plánovat budou zejména logistiku pro účastníky summitu. Minulý týden byla v Bruselu delegace z Chicaga, která v sídle NATO prezentovala krásy Chicaga jako obchodní a turistické destinace.
Organizátoři musí zajistit přepravu a ubytování pro zhruba 7 000 účastníků summitu, mezi nimiž budou hlavy států a vlád 28 členských zemí NATO. Přijeli si proto prohlédnout Chicago a kongresové centrum McCormick Place.
Kam dál?
Chicago zamítlo protestní pochod centrem města v den summitu NATO
Zdroj: Chicago Tribune (USA)
---
Alianční velitel libyjské operace ocenil pomoc katarských sil
Katarská armáda hrála klíčovou roli v aliancí vedené operaci Unified Protector, která osvobodila Libyi, uvedl velitel této operace, alianční generál Joseph Charles Bouchard. Pochválil také šejka Hamada bin Kalifa al-Thaniho za jeho "moudrá a odvážná" rozhodnutí učiněná v době operace.
"Katarské síly nám pomohly pochopit arabský pohled na věc, což bylo pro velení operaci velmi důležité. Jsme hrdí na katarské vojáky. Pokračujte v informování NATO o fungování arabského světa," uvedl generál Bouchard.
Kam dál?
Katar přiznal přímou účast ve válce v Libyi
Poučení z Libye: Západ potřebuje přesnější bomby
Zdroj: Gulf Times (Katar)
---
Srbsko si připomíná 13. výročí náletů NATO
Srbský prezident Boris Tadič uvedl, že alianční bombardování jeho země před 13 lety, které zastavilo srbské zločiny v Kosovu, bylo zločinem. Tadič u příležitosti 13. výročí začátku aliančního zásahu v Srbsku také vzdal čest všem Srbům, kteří při náletech NATO zahynuli. Podle srbských představitelů jich bylo nejméně 2 500, podle nezávislých odhadů mnohem méně.
Tadičova slova odrážejí převládající nálady mezi Srby, kteří se domnívají, že jejich národ byl během válek na Balkáně v 90. letech minulého století nespravedlivě pranýřován.
Během kosovského konfliktu zahynulo celkem zhruba 10 000 lidí. Konflikt vypukl poté, co se etničtí Albánci vzbouřili proti srbské vládě a požadovali nezávislost. Srbsko na rebelii reagovalo s nebývalou brutalitou.
Kam dál?
Srbsko si připomíná výročí náletů NATO
Zdroj: ABC News (USA)