natoaktual.cz

Taliban si buduje pozice v Karáčí

18. května 2009  16:21
 

Taliban si buduje pozice v Karáčí
Pákistánské přístavní město Karáčí, jež počtem obyvatel a hospodářským významem převyšuje i hlavní město Islámábád, se stává vyhledávaným útočištěm bojovníků Talibanu. Ačkoliv se město nachází stovky kilometrů od největších povstaleckých bašt na severozápadě, stalo se pro Talibance místem úniku, odpočinku a také zdrojem finančních prostředků. 

Jen málokdo věří, že by se Taliban mohl zmocnit šestnáctimilionového města hostícího sídla mnohých nadnárodních koncernů. Zvýšená intenzita povstaleckých aktivit ve městě je však důkazem toho, s jakou lehkostí se vliv teroristické skupiny šíří v zemi disponující jadernými zbraněmi.

Sami členové Talibanu přiznávají, že se do města vydávají v různě velkých skupinách, aby si odpočinuli a případně vyléčili zranění utržená v boji. Jednotky v rozmezí 20 – 25 bojovníků prý bojují několik měsíců na frontě a poté tráví měsíční dovolenou v jednom z pákistánských měst jako například Karáčí. „Jsme teď mnohem opatrnější a víme, že koncentrace jednotek ve válečných zónách není moudrý přístup,“ tvrdí jeden z Talibanců.

Čtěte také:
Alianční zásoby v Pákistánu znovu v plamenech
Scheffer: NATO nezaútočí v Pákistánu

Zdroj: The New Zealand Herald (Nový Zéland)

---

'USA někdy v Afghánistánu vychází že špatných informací'
Spojené státy a Severoatlantická aliance musí v Afghánistánu přiznat své chyby, uvědomit si slabá místa v boji proti Talibanu a učinit vše, co je třeba ke snížení počtu civilních obětí konfliktu, uvedl v rozhovoru pro ruskou stanici Russia Today druhý afghánský viceprezident Mohammed Karim Khalílí.

Viceprezident připustil, že smrt nevinných civilistů je nevyhnutelným důsledkem všech válek. To prý však neospravedlňuje špatné metody vedení protipovstaleckého boje. Ty by podle Khalílího měly být přezkoumány a změněny. Někdy se prý vojenské operace provádějí na základě špatných zpravodajských informací. To ale ještě neznamená, že americká administrativa a afghánská vláda jsou vůči sobě naladěny nepřátelsky, nebo že by se Američané chtěli zbavit prezidenta Karzáího. „Vše záleží na lidech,“ dodal v rozhovoru Khalílí.

Čtěte také:
NATO má zveřejnit zprávu k bílému fosforu v Afghánistánu
Při bojích mezi Talibanem a NATO zahynuli civilisté
 
Zdroj: Russia Today
(Rusko)

---

Gates: Taktika náletů v Afghánistánu se musí změnit
Americkou misi v Afghánistánu čeká po revizi vojenské strategie mnoho nápadných změn, prohlásil americký ministr obrany Robert Gates. Jedním z prvků afghánské strategie vyžadující zásadní přezkoumání jsou i vzdušné operace, které mají za úkol podporu pozemních jednotek. Ty mají být podle Gatese uzpůsobeny tak, aby minimalizovaly nebezpečí civilních ztrát.

Gates znovu potvrdil, že snahy USA v Afghánistánu nejsou zaměřeny na krátkodobé výsledky a že nová koncepce boje proti Talibanu přispěje ke stabilizaci země. Revize afghánské strategie jde ruku v ruce s personálními změnami ve velení alianční mise ISAF v Afghánistánu, zvýšením počtu vojáků v zemi a s reorganizací velitelských struktur. Vojenské operace mají být nově vedeny společnou komisí afghánských a zahraničních důstojníků.

Čtěte také:
Útoků Talibanu přibývá, civilní ztráty jsou na ústupu
Afghánistán svědkem dalších sebevražedných útoků 

Zdroj: Online News (Pákistán)

---

Boj proti pirátům vyžaduje lepší mezinárodní spolupráci
Ačkoliv jsou do boje proti somálským pirátům nasazena plavidla z celého světa, zůstávají výsledky dosavadních protipirástkých aktivit deprimující. Nejčastějším zdrojem výtek a obav zůstává nedostatek efektivní koordinace mezi četnými misemi, které v oblasti Afrického rohu operují. Není tedy divu, že zlepšení koordinace a vzájemné spolupráce je hlavním tématem konference v malajském hlavním městě Kuala Lumpur, jež má za úkol shromáždit u jednoho stolu námořní experty, diplomaty a vojenské představitele.

Odborníci často poukazují na nepřehlednost jednotlivých aktivit. V oblasti operují celkem čtyři skupiny plavidel – jedna z Evropské unie, jedna vyslaná Severoatlantickou aliancí a dvě americké eskadry. Různé mise mají odlišný systém velících struktur, liší se také pravidly nasazení a navíc operují pod svými vlastními vnitrostátními právními systémy. Německá nebo Belgická plavidla tak například mohou zasáhnout jen tehdy, pokud jsou ohroženy jejich národní zájmy. To je však v praxi těžko předem zjistitelné.

Mezinárodní společenství si tyto nedostatky uvědomilo a pod křídly OSN na začátku roku vytvořilo kontaktní skupinu, jež má na starosti vzájemnou koordinaci. Ta sice podle odborníků vytyčila široký rámec pro spolupráci mezi protipirátskými misemi, v praktických otázkách operativního postupu však není moc nápomocná. Odborníci i vojáci se také shodnou na nutnosti zvýšit počet leteckých hlídek a eliminovat mateřské lodě, jež pirátům umožňují operovat daleko od pobřeží. 

Čtěte také:
Kanada rozšiřuje svou protipirátskou misi
Somálsko chce bojovat proti pirátství

Zdoj: Deutsche Welle (Německo)
 
---

Cvičení NATO v Gruzii zvýšilo napětí v regionu, tvrdí Rusko
Vojenské manévry Severoatlantické aliance v Gruzii zvýšily napětí v regionu a nijak nepřispěly k mezinárodní bezpečnosti, prohlásil v sobotu ruský prezident Dmitrij Medveděv. 

Podle Aliance má cvičení za úkol zlepšit interoperabilitu mezi vojsky NATO a jednotkami ze zemí účastnících se programů Partnerství pro mír, Středomořský dialog a Istanbulská iniciativa spolupráce.

Moskva pozvánku na cvičení odmítla a celý podnik vzhledem k srpnové válce s Gruzií podrobila ostré kritice. Aliance se brání tvrzením, že cvičení bylo naplánováno už před dlouhou dobou a Rusko o jeho pořádání vědělo.

Čtěte také:
Putin: Cvičení NATO v Gruzii ohrožuje vztahy Ruska s USA

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek