natoaktual.cz

Tálibán se po dobytí města Ghazní přiblížil k hlavnímu městu

12. srpna 2021  11:57
Tálibán ve čtvrtek dobyl strategické afghánské město Ghazní, a dostal se tak pouhých 150 kilometrů od Kábulu, uvedl jeden z předních afghánských zákonodárců.  

Ilustrační foto. | foto: YouTube

Již desáté provinční město, které během pouhého týdne padlo do rukou povstalců, leží u hlavní dálnice Kábul-Kandahár a slouží jako brána mezi hlavním městem a pevnostmi radikálů na jihu. „Tálibán převzal kontrolu nad klíčovými oblastmi města. Ovládá nyní úřad guvernéra, policejní velitelství a věznici,“ uvedl Nasir Ahmad Faqiri, šéf provinční rady. Ačkoliv boje stále pokračují, hlavní provinční město je již z velké části pod správou povstalců, dodal Faqiri. Tálibán rovněž potvrdil dobytí města.

Afghánský konflikt se dramaticky vyostřil od května, kdy síly pod vedením Spojených států amerických zahájily závěrečnou fázi stahování vojsk, jež by měla být dokončena na konci tohoto měsíce. Ztráta Ghazní pravděpodobně zvýší tlak na již tak přetížené letectvo v zemi kvůli odříznutí hlavních silničních uzlů. Během necelého týdne povstalci obsadili deset provinčních hlavních měst a obklíčili největší město na severu země Mazar-i-Šaríf.

Zdroj: France 24 (Francie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek