natoaktual.cz

Švýcarsko chce zmenšit armádu o třetinu

19. srpna 2009  15:50
 

Švýcarsko chce zmenšit armádu o třetinu
V nadcházejících letech čekají švýcarskou armádu rozsáhlé škrty. Za deset až dvanáct let by švýcarské vojsko mělo zredukovat své stavy téměř o třetinu. "Naše armáda musí být co možná nejmodernější a být dobře vyzbrojená a vycvičená," prohlásil švýcarský ministr obrany Ueli Maurer. Redukce armády se tak dotkne zhruba 40 tisíc vojáků z povolání a dalších 40 tisíc záložníků. Mauer předpokládá, že zmodernizovaná armáda bude mít 80 tisíc profesionálních vojáků a necelých 40 tisíc rezervistů.

Škrty se projeví i u těžkých zbraní, dělostřelectva a tankových jednotek. Sám Maurer hovořil o nové době, kdy se nepředpokládá masové užití obrněné techniky v evropských konfliktech. První změny by se v armádě měly projevit za zhruba pět až šest let.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Taliban ústředním bodem afgánských voleb
Jestli a jak vyjednávat s Talibanem o míru je ústředním tématem předvolebních kampaní všech kandidátů na post afghánského prezidenta. Sám prezident Hamíd Karzáí často hovořil o potřebě vyjednávat s povstalci. Otázkou je, zda Karzáího kroky byly dostatečně efektivní. Snaha vlády zapojit povstalce do běžného života se stejně jako pokusy vypudit povstalce ze svých útočišť často minuly účinkem.

V předvolební kampani Karzáí přislíbil, že při svém znovuzvolení uspořádá setkání kmenů, na které pozve i členy Talibanu a ostatních povstaleckých skupin, aby uzavřely mír. Vláda se snaží získat velitele Talibanu skrz kmenové vůdce. Najímáním tisíce mladých mužů do místních bezpečnostních složek se afghánská vláda snaží obrátit kmeny na svou stranu.

Všichni prezidentští kandidáti si stanovili mír jako hlavní prioritu svého budoucího funkčního období. Pouze v jeho dosažení se značně liší. Jedni jsou zastánci dialogu s vůdci Talibanu, druzí navrhují oslabit jeho velitelský kádr.

Čtěte také:
Karzáí vyzval Taliban, ať se zapojí do voleb

Zdroj: The New York Times (USA)

---

NATO čeká vysokou volební účast v Afghánistánu
Nehledě na rostoucí počet sebevražedných útoků očekávají velitelé Severoatlantické aliance velkou volební účast ve čtvrtečních prezidentských volbách. Na 300 tisíc koaličních a afghánských vojáků bude zajišťovat volební místnosti a bezpečí voličů. Dva dny před volbami Taliban prohlásil, že je odhodlán narušit klidný průběh voleb, a že zabije každého, kdo se voleb zúčastní.

Velitel zvláštního volebního týmu ISAF australský generál Damian Cantwell předpokládá účast 15 až 17 milionu voličů. Podle Cantwella ovlivní míru volební účasti hlavně pocit jistoty obyvatel. Nedávné operace americké námořní pěchoty a vojáků ISAF měly vypudit povstalce z útočišť v provinciích Kandahár a Hílmand. Cantwell je toho názoru, že v oblastech, kde dlouho převládala moc Talibanu, lze předpokládat nižší volební účast. Nehledě na silnou moc Talibanu je Aliance přesvědčena, že je schopna poskytnout ochranu 85 až 90 % afghánským voličům.

Čtěte také:
NATO: Klid zbraní v den afghánských voleb
Afghánsko-americká operace proti Talibanu před volbami

Zdroj: CNN (USA)

---

USA nacvičují na konflikt v Nigérii
V rámci válečných her Unified Quest 2008 loni armáda Spojených států nacvičovala, jak byl mohla reagovat na případné konflikty v afrických zemích, např. v Nigérii či v Somálsku. Cvičení bylo součástí plánu vybudovat nové vojenské velitelství pro USA v Africe - AFRICOM. Jedním z hlavních úkolů nového velitelství by rovněž mělo být zajištění volného přísunu afrických nerostných surovin na světový trh.

Jedním z možných scénářů by mohla být intervence amerických jednotek v Nigérii, která je jedním z největších dodavatelů ropy pro USA. Podle odborníka na bezpečnostní problematiku afrického kontinentu Daniela Volmana vycházelo cvičení z událostí možné války v Nigérii v roce 2013.
Volman ve svém článku popsal průběh válečných her Unified Quest 2008. Armáda USA se údajně připravovala na několik možných variant budoucího konfliktu. Zvažovala možnosti jak rozdělit znesvářené frakce, zda a v jaké míře zapojit či nezapojit africké a evropské státy.

Zdroj: Modern Ghana (Ghana)

---

Gruzie vystoupila ze SNS
Gruzie oficiálně ukončila své členství ve Společenství nezávislých států (SNS). Tbilisi oznámilo své rozhodnutí vystoupit z této organizace po ukončení pětidenního konfliktu s Ruskem v minulém roce. V souladu s Chartou SNS ztratí stát formální členství až po dvanácti měsících ode dne, kdy informoval výkonný výbor SNS o svém rozhodnutí.

Již v roce 2006 vystoupila Gruzie z Rady ministrů SNS. Tbilisi svůj krok odůvodnila tím, že na cestě do aliančních struktur nemůže být členem dvou vojenských aliancí. Náměstek gruzínského ministra zahraničí David Jalaghania oznámil, že gruzínské úřady jsou připraveny na spolupráci se členy SNS, musí však respektovat teritoriální integritu gruzínského státu.

Zdroj: Journal of Turkish Weekly (Turecko)

sin natoaktual.cz
zpět na článek