natoaktual.cz

Svět napjatě sleduje situaci v Iráku, USA zvažují podporu irácké vládě

13. června 2014  12:32
 

Irácká armáda. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos / SHAPE

Svět napjatě sleduje situaci v Iráku, USA zvažují podporu irácké vládě

Irák oznámil, že jeho bezpečnostní složky, do jejichž výcviku a vybavení Washington investoval miliardy, nestačí na boj proti ozbrojencům z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (Islamic State of Iraq and the Levant - ISIL). Ti se nyní dostali již téměř k branám Bagdádu. Spojené státy stejně jako Írán daly najevo zděšení nad rychlostí, se kterou sunnitští extremisté obsazují Irák, a přislíbily zvýšit pomoc irácké vládě.

Mluvčí ISIL Abu Mohammed al-Adnani mezitím oznámil, že ozbrojenci nehodlají ve svém postupu polevit, ale budou pokračovat směrem na Bagdád. Na seznamu cílů mají také významné šíitské poutní místo Karbalu, kterou každoročně navštíví miliony poutníků z celého světa.

Analýza

Washington kvůli situaci v Iráku zvažuje několik možností podpory irácké vládě. Podle anonymního zdroje je mezi nimi také použití bezpilotních prostředků. To by znamenalo významný obrat zapojení USA v Iráku, odkud v roce 2011 američtí vojáci odešli.

Zdroj: Defense News (USA)

---

V Iráku by nyní NATO zasahovat nemělo, říká Rasmussen

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen nevidí žádnou roli, kterou by NATO nyní mohlo sehrát v Iráku, kde islamističtí ozbrojenci zajali osmdesát tureckých občanů a pokračují v obsazování dalších území. „Role NATO je v obraně našich spojenců. Nemáme mandát k zásahu v Iráku a ani jsme od něj k něčemu takovému nedostali žádnou žádost,“ uvedl Rasmussen. Šéf NATO zároveň odsoudil násilí v zemi a požadoval okamžité propuštění tureckých zajatců.

Kam dál?
Turecko svolalo mimořádnou schůzku NATO kvůli situaci v Iráku (12.6. 2014)

Zdroj:
Reuters (USA)

---

Rusko vyslalo do Pobaltí válečné lodě i bombardéry

Moskva vyslala 24 válečných lodí z Baltské flotily stejně jako bojové letouny a bombardéry do kaliningradské oblasti. Rusko tak chce posílit vojenské manévry u Kaliningradu, zatímco NATO stupňuje zapojení vlastních sil do cvičení v oblasti. „Válečná plavidla mají za úkol zajistit ochranu státní hranice Ruské federace, chránit námořní komunikace, zajišťovat bezpečnost lodní přepravy, organizovat vzdušnou obranu a detekovat lodě a ponorky pomyslného nepřítele,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo obrany.

Do kaliningradské oblasti dorazily také nejnovější ruské bojové bombardéry Su-34 Fullback a průzkumné letouny Su-24MR z domovské základny ve voroněžském regionu. Ministerstvo také poznamenalo, že ruská vojenská síla v regionu je srovnatelná s tou, kterou má v Pobaltí Aliance.

Kam dál?
USA vyslaly na cvičení v Evropě dvojici bombardérů B-2 (11.6. 2014)
Ruské operace na Ukrajině: „mistrovská práce“ (9.6. 2014)

Zdroj:
RT (Rusko)

---

USA vyvíjejí laser, jehož pomocí oslepí a sestřelí nepřátelské drony

Spojené státy vyvíjejí speciální laser pro pozemní vojsko, aby dokázalo oslepit a sestřelit nepřátelský dron. Podobnou technologii již USA mají pro lodě. „Lze očekávat, že naši nepřátelé budou čím dál častěji používat bezpilotní letouny, a naše expediční síly proto musí být schopny se s takovou hrozbou vypořádat,“ prohlásil plukovník William Zamagni, jehož tým má vývoj laserů na starosti.

Laserové systémy budou zahrnovat usměrňovač paprsků, baterie, radar, chladicí systém, komunikační a kontrolní prostředky. Zařízení by mohla být součástí výzbroje lehkých vojenských dopravních prostředků typu Humvee. Systém nicméně nenahradí tradiční zbraně, které se používají proti větším cílům.

Kam dál?
Britové představili bojový dron, který sám vybere cíl (6.2. 2014)
Evropa by měly místo úspor nakupovat drony, doporučuje Rasmussen (26.9. 2014)

Zdroj:
CBS (USA)

---

Moskva údajně poslala na východ Ukrajiny několik tanků

Ukrajina obvinila Rusko z proniknutí trojice tanků a několika dalších vojenských vozidel na východ Ukrajiny, aby zde pomohly proruským separatistům. Uvedl to ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Rusko na obvinění zatím nereagovalo. Moskva přitom v minulosti odmítla, že by pomáhala separatistům na východě Ukrajiny, a ruský prezident Vladimir Putin navíc slíbil, že zpřísní kontrolu na hranicích.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se mezitím nechal slyšet, že proruští separatisté na Ukrajině jsou připraveni uzavřít příměří. To ale podle něj musí iniciovat Kyjev. Moskva se podle Lavrova navíc chystá předložit v OSN rezoluci ohledně Ukrajiny.

Kam dál?
Sikorski: Členství Ukrajiny v NATO není na pořadu dne (11.6. 2014)
NATO: Ruská armáda se stahuje od ukrajinských hranic (4.6. 2014)

Zdroj:
Al-Jazeera (Katar)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek