natoaktual.cz

Švédsko: Náš vstup do NATO by destabilizoval severní Evropu

9. března 2022  23:57
Nečlenské země Severoatlantické aliance jako Švédsko a Finsko v případě napadení spoléhají na dodatek Evropské unie ohledně kolektivní obrany.  

ilustrační snímek | foto: Švédská vláda

Žádost o vstup do NATO ze strany Švédska a Finska by tak podle švédské premiérky destabilizovala bezpečnostní situaci v severní Evropě.

Finsko a Švédsko před summitem lídrů EU ve Versailles „připomněly ostatním členským státům evropskou deklaraci solidarity lisabonské smlouvy“, uvedla švédská premiérka Magdalena Andersson. Poukázala na dodatek článku 42 lisabonské smlouvy z roku 2009, který po ostatních státech EU vyžaduje „přispěchat členským státům, jež jsou vojensky napadeny, na pomoc v jakékoli možné podobě“. Přesná podoba vojenské solidarity v rámci EU, která připodobňuje článek 5 Washingtonské smlouvy NATO o kolektivní obraně, zůstává nejistá a je předmětem dalších jednání.

„Švédská přihláška by nyní ještě více destabilizovala severní část Evropy,“ komentovala Andersson úvahy o vstupu Švédska do NATO. Zahájení procesu vstupu skandinávských zemí do NATO by mohlo výrazně zvýšit již tak velké napětí s Moskvou.

Zdroj: The Local (Švédsko)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek