natoaktual.cz

Švédsko a Finsko zvažují vstup do NATO

12. dubna 2022  16:31
Skandinávské země Finsko a Švédsko zvažují vstup do Severoatlantické aliance.  

Švédské ozbrojené síly | foto: Försvarsmakten

Švédská vláda začíná o možném vstupu debatovat, v sousedním Finsku se rozhodnutí o oficiální přihlášce ke členství v NATO očekává během následujících týdnů. Moskva mezitím obě země varovala před „destabilizací“ Evropy.

Oficiálně jsou obě země vojensky neutrální, avšak veřejná podpora členství v NATO se od začátku ruské invaze na Ukrajinu téměř zdvojnásobila. Ve Švédsku 50 % a ve Finsku 60 % občanů se vyslovilo pro vstup své země do NATO, vyplývá z několika různých průzkumů veřejného mínění. Švédská vláda v reakci na tuto změnu postoje veřejnosti k členství Švédska v NATO možnost vstupu do třicetičlenné Aliance projedná. „Když Rusko napadlo Ukrajinu, švédská pozice se k bezpečnosti zásadně změnila,“ uvedl švédský státní tajemník Tobias Baudin a dodal, že plánované posouzení bezpečnostní politiky Švédska bude „do léta“ dokončeno.

Ve Finsku se očekává rozhodnutí o vstupu do NATO před začátkem léta. Velmi pravděpodobně bude potenciální přihláška do Aliance oznámena během summitu NATO v Madridu v červnu 2022, uvedl bývalý finský premiér Alexander Subb.

„Situaci pečlivě projednáme, ale nebudeme se jí zabývat déle, než je nutné. Myslím, že výsledek diskusí budeme mít před začátkem léta,“ řekla finská premiérka Sanna Marin.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek