natoaktual.cz

Švédsko a Finsko jsou připraveny vyjednávat s Tureckem ohledně vstupu do NATO

16. září 2022  15:31
Švédsko a Finsko počítají s dalšími rozhovory s Ankarou, aby neblokovala jejich připojení do Severoatlantické aliance.  

Finský ministr zahraničí Pekka Haavista, šéf NATO Jens Stoltenberg a šéfka švédské diplomacie Ann Linde v bruselské centrále Aliance | foto: NATO Photos

Schůzky mají probíhat v trilaterálním formátu zahrnujícím Švédsko, Finsko a Turecko. Prohlášení ministerstev přišla poté, co turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu varoval, že turecký parlament neratifikuje vstupní smlouvy obou zemí, pokud nebudou spolupracovat.

Ze 30 aliančních zemí je to právě Turecko, které vyjádřilo nesouhlas se vstupem Finska a Švédska do NATO. Ankara požaduje, aby severské země vydaly Kurdy podezřelé ze separatismu. Rovněž požaduje zpřísnění národních zákonů o terorismu a prodej zbraňových systému do Turecka.

Navzdory tureckým varováním se ale neočekává, že by severské země přistoupily na všechny turecké požadavky. „Erdogan ví, že nemůže zdržovat proces rozšiřování donekonečna, ať už je rétorika z Ankary jakákoli. Po několika symbolických vydáních pravděpodobně vyhlásí vítězství a stáhne své námitky,“ prohlásil Jamie Shea, bývalý vysoký představitel NATO.

Zdroj: EUobserver (Belgie)

onv; natoaktual.cz
zpět na článek