natoaktual.cz

Švédsko a Finsko poprvé cvičily air policing nad Baltem

22. dubna 2021  21:09
Finsko a Švédsko, které jsou součástí programu Severoatlantické aliance Partnerství pro mír, se poprvé připojily ke cvičení aliančních letounů strážících pobaltské země.  

Švédský pilot při zalétání českých gripenů s novým softwarem | foto: Jan Čadil, Letectví + kosmonautika

Letecké cvičení Ramstein Alloy 21-1 probíhalo od 20. do 21. prvního dubna a krom výše zmíněných severských zemí se jej zúčastnila také letectva Litvy, Lotyšska, Estonska, Itálie, Německa a Polska. Piloti společně nacvičovali zásahy proti nekomunikujícím letadlům – včetně velmi pomalého dvouplošníku Antonov An-2, vyhledávání sestřelených pilotů, vzdušné souboje nebo tankování za letu.

„Je důležité vštípit si a následně procvičovat postupy a koordinační procesy mezi spojenci a partnery,“ okomentovalo přínosy cvičení NATO.

Země NATO běžně spolupracují při ochraně vzdušného prostoru nad Evropou a pomáhají chránit i vzdušné prostory členských zemí, které toho samy nejsou schopny. Kromě společné mise v Pobaltí se alianční letouny starají také o bezpečí letového provozu nad Bulharskem, Rumunskem, Albánií, Islandem nebo Slovinskem. Velmi blízká kooperace vzdušných sil pak probíhá v zemích Beneluxu, tedy v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku.

Zdroj: Janes (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek