natoaktual.cz

Summit skončil. NATO se dohodlo na obraně Pobaltí

5. prosince 2019  23:16
 
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Summit skončil. NATO se dohodlo na obraně Pobaltí

Po dramatickém dni, který odhalil hluboké rány uvnitř NATO, se účastníci londýnského summitu pokusili jednat jednotně a souhlasili s novým plánem na obranu Pobaltí a Polska. Plán se podařilo schválit i navzdory tureckým výhrůžkám, že jeho přijetí bude blokovat, pokud nebudou splněny jeho požadavky na zařazení kurdských milicí na seznam teroristických organizací. Podle Reuters se však o tomto bodu vůbec nejednalo.

V závěrečném prohlášení se alianční lídři shodli, že „agresivní akce“ Ruska představují hrozbu pro euroatlantickou bezpečnost a že rostoucí vliv Číny bude pro NATO znamenat novou výzvu. Shodli se také na odhodlání bránit ostatní členy Aliance v souladu s článkem 5 Washingtonské smlouvy.

Kam dál?
NATO oficiálně označilo Čínu za „bezpečnostní výzvu“ (4.12. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Kdy může kyberútok aktivovat článek 5?

Jak by musel vypadat kybernetický útok, který by donutil NATO k reakci – tedy například i k aktivaci článku Washingtonské smlouvy? V roce 2016 zařadila Aliance kyberprostor mezi možná bojiště budoucích válek. V současnosti však NATO čelí útokům, které nedosahují síly ozbrojené agrese.

„Nemyslím si, že základní otázkou je, zda je článek 5 aktivován či ne. To, co se nyní děje, je sice pod prahem ozbrojeného útoku, stále to však má strategický význam,“ okomentoval současné dění v kyberprostoru Max Smeets, vedoucí výzkumník v curyšském Centru pro bezpečnostní studia. „Pro Alianci je to velmi obtížné, protože použité prostředky nejsou standardními formami vojenské agrese,“ doplňuje Teija Tiilikainen, ředitelka evropského Centra výjimečnosti pro boj s hybridními hrozbami.

Kam dál?
Sítě 5G nesmí být hrozbou, varuje NATO. Pro své členy má nová pravidla (27.10. 2019)

Zdroj: Fifth Domain (USA)

---

Biden má z Trumpa legraci

Prezidentský kandidát za demokratickou stranu Joe Biden se rozhodl těžit z uniklého videa, na němž si přední světoví politici dělají legraci z amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zveřejnil proto videoklip, který ze zmíněného videa vychází, a přidává k němu další záběry Trumpových přešlapů. Z nového videoklipu se stal brzy virální hit, který vidělo přes dva miliony lidí.

„Svět konečně vidí, co je Trump zač,“ říká Biden ve videu. „Neupřímný, špatně informovaný, zkorumpovaný, nebezpečně nekompetentní a podle mého názoru neschopný jakožto světový vůdce.“ Video bylo zveřejněno 30 minut poté, co Trump přistál na americké půdě, v souladu s Bidenovou politikou nekritizovat prezidenta, pokud je na zahraniční cestě.

Kam dál?
Biden varoval před zánikem NATO, kdyby Trump znovu zvítězil (8.7. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Putin se bojí militarizace vesmíru

NATO, USA a Rusko mají novou oblast, o niž budou soupeřit – vesmír. Ruský prezident Vladimir Putin již varoval před tím, že Spojené státy a NATO na vesmír nahlíží jako na budoucí dějiště bojových operací a pokouší se o jeho obsazení zbraněmi. Tento postup označil jako nebezpečný.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že není v zájmu Aliance vysílat do vesmíru zbraně a že „přístup Aliance k vesmíru zůstane plně v souladu s mezinárodním právem“, které jeho militarizaci zakazuje.

Kam dál?
NATO vstupuje do vesmíru. Chce chránit satelity svých členů a spojenců (28.6. 2019)

Zdroj: CNBC (USA)

---

NATO odsouhlasilo nejsilnější varování vůči Rusku za dobu své existence

Představitelé Severoatlantické aliance použili ve svém společném prohlášení k londýnskému summitu velmi ostrá vyjádření vůči Rusku. Co se Ruska týká, šlo o nejostřejší alianční prohlášení vůbec. Takovéto jednání vůči režimu Vladimira Putina je o to překvapivější, že jeden z předních aliančních státníků, francouzský prezident Emannuel Macron, vyjádřil přání, aby Aliance své vztahy s Ruskem do jisté míry narovnalo.

Poprvé byla v prohlášení také zmíněna Čína. Členské země se v prohlášení mimo jiné zavázaly, že se při budování sítě 5G budou spoléhat na „bezpečné a odolné systémy“, což je pravděpodobně reakce na pochybnosti ohledně bezpečnosti sítí společnosti Huawei.

Kam dál?
Čelní představitelé NATO budou poprvé projednávat čínskou hrozbu, tvrdí americká velvyslankyně (21.11. 2019)

Zdroj: Sky News (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek