natoaktual.cz

Šéf NATO: Tající led může vyostřit mezinárodní vztahy

24. března 2021  14:17
„Tání ledu v Arktidě by mohlo vést k nárůstu geopolitického napětí mezi světovými mocnostmi,“ tvrdí generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.  

Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku | foto: DVIDS

V posledních letech například roste vojenská přítomnost a aktivita Číny a Ruska za severním polárním kruhem. To podle Stoltenberga „ukazuje dopady změny klimatu na bezpečnost“.

Za velkou bezpečnostní výzvu považuje NATO právě přítomnost nového hráče v tomto regionu, tedy Číny. „Musíme s Čínou začít jednat o mnoha tématech, včetně změny klimatu,“ uvádí v této souvislosti Stoltenberg a dodává, že je potřeba se na tuto zemi, která investuje do kritické infrastruktury v členských zemích NATO, ale zároveň se neřídí stejnými pravidly jako západní země, více zaměřit.

Čína bude pravděpodobně důležitým tématem na nadcházejícím summitu NATO v Bruselu, který bude prvním osobním setkáním ministrů zahraničí členských zemí od začátku pandemie. Dalšími velkými tématy by pak měly být vztahy se Spojenými státy a budoucnost alianční vojenské přítomnosti v Afghánistánu.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek