natoaktual.cz

Šéf NATO: Aliance souhlasila se stažením USA z Afghánistánu

13. září 2021  22:56
Vojenská aliance souhlasila s Bidenovým rozhodnutím o úplném stažení vojsk z Afghánistánu, potvrdil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, a ukončil tak spekulace, že se hlavní zástupci Aliance vyslovili proti tomuto rozhodnutí.  

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO. | foto: NATO Photos

„Žádný z členů Aliance nevyjádřil námitky proti plánu prezidenta Bidena opustit Afghánistán,“ dodal Stoltenberg. Bidenova administrativa si zadala cíl, že se chce z Afghánistánu stáhnout nejpozději do 11. 9. 2021, tedy k 20. výročí teroristických útoků v New Yorku.

I když by NATO dalo přednost politickému řešení před stažením vojsk, dochází k problému, že Tálibán nechce vyjednávat, pokud je vláda v Kábulu součástí těchto jednání, okomentoval generální tajemník. „Všichni jsme si vědomi, že to bylo těžké rozhodnutí a byli jsme postaveni před těžké dilema. Stáli jsme před rozhodnutím odejít a riskovat návrat Tálibánu či setrvat a čelit dalším bojům a obětem. Pro spojence by bylo velmi těžké pokračovat bez USA, a proto všichni se stažením z Afghánistánu v dubnu souhlasili,“ dodal.

Zpráva od šéfa NATO přichází ve chvíli, kdy se Bidenovi stále dostává široké kritiky za jeho přístup ke stažení.

Zdroj: The Hill (USA)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek