natoaktual.cz

Stoltenberg: NATO může poslat vojáky kamkoli

6. října 2014  16:38
 

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO. | foto: NATO Photos

Stoltenberg: NATO může poslat vojáky kamkoli

Severoatlantická aliance může podle svého nového generálního tajemníka Jense Stoltenberga vyslat své vojáky, kam se jí zamane. Stoltenberg to uvedl při návštěvě Polska, které chtěl svým postojem ujistit o závazku Aliance vůči ochraně svých členů před Ruskem, které během posledních měsíců nejdříve anektovalo Krym a nyní je Západem obviňováno z účasti v konfliktu na Ukrajině.

Aliance nedávno schválila vytvoření expedičních sil, které budou moci být nasazeny v průběhu několika málo dní v místě, kde to situace bude vyžadovat. Kromě toho NATO schválilo rozmístění zásob v zemích východní Evropy. Aliance však nevyslyšela prosby východních partnerů o stálé umístění vojáků NATO na jejich území.

Kam dál?
Nový šéf NATO Stoltenberg přináší do úřadu své blízké vztahy s Ruskem (29.9. 2014)

Zdroj: Reuters (Kanada)

---

Vstup do NATO nemá mezi lidmi dostatečnou podporu, tvrdí finský premiér

Pro vstup Finska do Severoatlantické aliance není mezi finskými občany dostatečná podpora. V rozhovoru pro německý deník Der Spiegel to uvedl finský premiér Alexander Stubb. „Měli jsme vstoupit do NATO v roce 1995, kdy jsme vstoupili do EU. V současné době jsme však spokojeni s naším blízkým vztahem k Alianci, přestože je čistě formální a nemáme žádné bezpečnostní garance pro případ napadení. Většina lidí ve Finsku nevolá po vstupu do NATO,“ uvedl Stubb.

Finský premiér zároveň vyzdvihl význam ekonomických vztahů s Moskvou. „Pokud je ruská ekonomika v pořádku, tak bude v pořádku i ta naše.“ Helsinky se proto přiklánějí k „diplomatickému řešení konfliktu na Ukrajině“.

Kam dál?
Finsko a Švédsko posílí vazby s NATO (28.8. 2014)

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Francie zvažuje právní důsledky smlouvy o dodávce Mistralů pro Rusko

Analýza

Paříž uvažuje nad tím, zdali doložka smlouvy umožňuje Francii pozastavit a případně zrušit dodávku vojenského plavidla třídy Mistral Rusku. Jedna věc je nicméně jistá. Prohlášení francouzského prezidenta Francoise Hollanda ze začátku září bylo mylně vykládáno jako úplné zrušení dodávky.

Podle právního odborníka Jean Pierra Maulnyho z francouzského Institutu pro mezinárodní a strategická studia se Hollande vyjádřil opatrně, aby protistrana nemohla požadovat finanční odškodnění. „Neznamenalo to přerušení dodávky. To prohlášení bylo čistě politické,“ myslí si Maulny. Ve stejném duchu se po zmiňovaném Hollandově prohlášení vyjadřovali také francouzští ministři zahraničí a obrany.

Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse závisí dodávka Vladivostoku (prvního ze dvou Ruskem objednaných Mistralů) na dvou podmínkách. První z nich je dosažení příměří na Ukrajině a druhou je politická dohoda mezi Moskvou a Kyjevem.

Kam dál?
Francie odložila dodání prvního Mistralu Rusku (4.9. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Bojovníci Islámského státu vstupují do Evropy jako syrští uprchlíci, tvrdí Američané

Nedělní vydání německého deníku Bild varuje, že němečtí občané, kteří se po boku Islámského státu připojili k bojům v Iráku a Sýrii, se snaží dostat do Evropy jako syrští uprchlíci. „Američanům se povedlo dekódovat uzavřenou komunikaci vedení ISIS,“ píše Bild. Informace z monitorované komunikace ISIS odhalily, že teroristé nemohou pro cestu domů použít letiště kvůli přísným kontrolám.

Německé ministerstvo vnitra se na hrozbu terorismu soustředí, ale podle všeho zatím nezaznamenalo žádné náznaky jakéhokoli konkrétního útoku. Do oblasti podle informací německých bezpečnostních složek v minulosti zamířilo na 450 německých muslimů a na 150 se jich již vrátilo zpátky. Podle německých úřadů je velmi obtížné vysledovat německé islamisty, kteří vstupují do Sýrie z území Turecka, kam při cestování nepotřebují vstupní víza.

Kam dál?
Šéf NATO: akce Islámského státu mají blízko ke genocidě (16.9. 2014)

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Austrálie se zapojila do první bojové mise proti IS v Iráku

Austrálie se poprvé zúčastnila boje proti Islámskému státu (IS) v Iráku. Dvojice australských letounů F-18 Super Hornet plnila podpůrnou roli, ale na žádné cíle nezaútočila. Země se tak připojila ke koalici států, které proti islamistům v Iráku již bojují.

V září dorazilo z Austrálie do Spojených arabských emirátů na 600 vojáků ve společnosti bojových letounů, aby se připravili na koaliční misi proti IS.

Kam dál?
Austrálie na summitu posílí své vazby s NATO (3.9. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek