natoaktual.cz

Experti: stažení Američanů z Afghánistánu oslabilo NATO před ruskou invazí

31. srpna 2022  16:58
Stažení amerických vojáků z Afghánistánu „oslabilo“ Severoatlantickou alianci před ruskou invazí Ukrajiny, shodují se mnozí bezpečnostní experti.  

Britští, turečtí a američtí vojáci pomáhají Afgháncům se dostat k evakuaci z kábulského letiště (20. srpna 2021) | foto: DVIDS

„Ruský vládce Vladimir Putin sledoval, co se děje v Afghánistánu, a vsadil na to, že NATO nemá na to, aby se zapojilo do obrany Ukrajiny,“ míní bývalý velitel britských sil v Afghánistánu Richard Kemp. „Můj pohled je takový, že právě to, jakým způsobem se USA a NATO stáhly z Afghánistánu, předznamenalo ruskou invazi Ukrajiny,“ uvádí Kemp a dodává, že navzdory společné podpoře Ukrajiny NATO zatím nedokázalo napravit svou reputaci.

„Putin si myslel, že je NATO oslabené po chaotickém stažení a že členské státy nebudou mít chuť se vojensky zapojit do dalších konfliktů,“ spekuluje bývalý ředitel německé zpravodajské služby BND August Hanning. „Následné veřejné prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena o tom, že USA a NATO nebudou intervenovat v případném vojenském konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, zajisté usnadnilo Putinovo rozhodování,“ dodává Hanning, avšak zdůrazňuje důležitost Putinova strachu ze silné Ukrajiny s podporou NATO.

Zdroj: Fox News (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek