natoaktual.cz

Státníci se na summitu o Libyi dohodli na dodržování zbrojního embarga

20. ledna 2020  23:42
 

Německý parlament. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

Státníci se na summitu o Libyi dohodli na dodržování zbrojního embarga

Světoví státníci, kteří se účastnili mírového summitu o Libyi v Berlíně, se dohodli na zachování zbrojního embarga OSN a ukončení vojenské podpory pro bojující frakce. Dohoda, kterou podepsalo 16 států a organizací, rovněž stanovila plán na sledování dodržování tohoto omezení v reakci na dřívější neúspěšnou snahu o zavedení embarga.

Podle německé kancléřky Angely Merkel se státníci dohodli na komplexním plánu. „Všichni souhlasíme, že bychom měli respektovat zbrojní embargo a že by tento zákaz měl být kontrolován pečlivěji, než tomu bylo v minulosti,“ řekla Merkel. Dodala, že se lídři dohodli, že budou i nadále pořádat další schůzky, aby tento proces pokračoval, a aby „lidé v Libyi mohli žít pokojný život.“

Kam dál?
Boje v Libyi pokračují. Jednání o příměří skončila neúspěchem (14.1. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Írán nevyloučil jednání o ukončení jaderného sporu

Írán prohlásil, že neuzavřel „dveře k vyjednávání“ ve snaze vyřešit spor ohledně jaderné dohody se světovými mocnostmi, který neustále eskaluje od doby, kdy Spojené státy americké v roce 2018 od dohody odstoupily.

Poté, co Washington opustil dohodu z roku 2015 a uvalil na Teherán přísné sankce, Írán postupně odstupoval od svých závazků vyplývajících z dohody, která mu zajistila snížení sankcí za omezení íránského jaderného programu. Velká Británie, Francie a Německo, kteří jsou také signatáři smlouvy, tento měsíc spustily mechanismus řešení sporů s odvoláním na íránské porušení dané dohody. Zahájil se tak diplomatický proces, který by mohl vést k opětovnému uložení sankcí OSN.

„Teherán pořád zůstává signatářem dohody. Tvrzení evropských mocností, že Írán porušuje dohodu, je neopodstatněné“, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbas Mousavi.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Japonský premiér Abe se zavázal posílit roli Japonska v americké alianci

Japonský premiér Šinzo Abe slíbil, že posílí roli své země v rámci bezpečnostního paktu s USA v „kosmickém prostoru a kyberprostoru“. Uvedl to u příležitosti 60. výročí smlouvy, která byla základem poválečné obranné aliance Japonska a Spojených států amerických. Tehdejší japonský premiér a Abeho dědeček Nobusuke Kiši s americkým prezidentem Dwightem Eisenhowerem podepsali dohodu 19. ledna 1960 ve Washingtonu. Smlouva umožňuje rozmístění vojenských lodí a desítek tisíc amerických jednotek v Japonsku. Na oplátku jsou USA povinné chránit Japonsko v případě útoku.

Abe uvedl, že „povýšili vztah, v němž každý z nás, USA i Japonsko, chrání druhého, čímž dává alianci další sílu“. Dodal, že „do budoucna je na nás, abychom jej učinili ještě robustnějším a vytvořili z něj pilíř pro zajištění míru a bezpečnosti ve vesmíru i kyberprostoru.“

Kam dál?
USA oficiálně spustily vesmírné síly (23.12. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

---

Izrael postaví síť senzorů proti tunelům podél hranice s Libanonem

Izraelská armáda v neděli oznámila zahájení výstavby podzemní sítě senzorů podél libanonské hranice, která má zjistit jakoukoli snahu o budování přeshraničních tunelů. Projekt začal rok poté, co izraelská armáda uvedla, že zničila řadu tunelů vykopaných členy libanonského militantního hnutí Hizballáh.

„Veškeré vrty se provádí na izraelské straně modré linie“ uvedl vojenský mluvčí Jonathan Conricus. Dodal, že plánovaná izraelská síť „není zeď“, ale jedná se o seismické a akustické senzory zakopané v zemi. O budování této sítě informoval Izrael i mírové jednotky OSN v jižním Libanonu. Podle Conricuse Izrael chce, aby všichni věděli, co Izraelci dělají, a že pracují na izraelském území.

Zdroj: Middle East Monitor (Velká Británie)

---

Evropa bude čelit hrozbě teroru, pokud padne vláda v Tripolisu, varuje Erdogan

Evropa by mohla čelit novým hrozbám ze strany teroristických organizací, pokud by padla lybijská vláda v Tripolisu, kterou uznala OSN, varoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dále uvedl, že neschopnost Evropské unie adekvátně podpořit Vládu národní jednoty (GNS) bude „zradou jejích vlastních základních hodnot, včetně demokracie a lidských práv“.

Podle Erdogana teroristické organizace jako takzvaný Islámský stát nebo al-Káida, které utrpěly vojenskou porážku v Sýrii a Iráku, najdou v Libyi „úrodnou půdu, aby se znovu postavily na nohy.“ „Nechat Libyi na milost vojenským vůdcům by byla chyba historických rozměrů,“ dodal Erdogan.

Kam dál?
Turecko urychlí hlasování o vyslání vojáků do Libye (2.1. 2020)

Zdroj: France 24 (Francie)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek