natoaktual.cz

Spolupráce Rusko - NATO v oblasti terorismu neplodná

18. července 2005  23:19
 

Spolupráce Rusko - NATO v oblasti terorismu neplodná
Je stále jasnější, že spolupráce mezi Ruskem a NATO v oblasti boje proti terorismu je neplodná. Členské státy a pozorovatelé Šanghajské organizace pro spolupráci (Shanghai Cooperation Organization) podpořily návrh Uzbekistánu a požadavek, aby NATO stáhlo své vojenské základny ze střední Asie. Navíc byl vznesen požadavek, aby NATO stanovilo končený termín stažení svých jednotek.

Tato prohlášení ohrožují realizace rozhodnutí přijatých na loňském summitu NATO v Istanbulu, která deklarují střední Asii spolu s Kavkazem za zónu strategických zájmů aliance. Podle prezidenta Akademie geopolitických studií Leonida Ivašova NATO pravděpodobně přesune své snahy do oblasti Kavkazu a pokusí se vystavět nový blok států složený z Turecka, Gruzie a Arménie.

Zdroj: Pravda (Rusko)

---

NATO vstoupí do jižního Afghánistánu roku 2006
Jednotky NATO převezmou velení nad bezpečností a obnovovacími pracemi na jihu Afghánistánu začátkem příštího roku. NATO též doufá, že zodpovědnost za celou zemi převezme do dvou let. Uvedl to generálporučík Ethem Erdagi, turecký velitel mezinárodních jednotek ISAF (International Security Assistance Force) v Afghánistánu s tím, že americké jednotky v zemi stále zůstanou.

„Hovoříme o expandování na jih na jaře a poté na východ. Jakmile proto vzniknou podmínky, NATO převezme plnou zodpovědnost za celý Afghánistán pravděpodobně do roku a půl či nejpozději do dvou let,“ řekl Erdagi.

Zdroj: Reuters / AlertNet (Velká Británie), TVNZ (Nový Zéland)

---

Jednotky NATO propustily Karadžičova syna
Jednotky NATO osvobodily syna bosenskosrbského válečného vůdce Radovana Karadžiče, který je hledaný pro válečné zločiny. Alexandr „Saša“ Karadžič byl předán bosenskosrbské policii v Pale, kde byl před deseti dny zadržen. „Je to součást naší pokračující strategie zadržovat obžalované z válečných zločinů a narušit jejich podporu“ řekl mluvčí NATO Derek Chappell. Alexandr Karadžič byl zadržen pro podezření, že podporoval svého otce. Více informací však mluvčí nesdělil, řekl pouze, že „vyšetřování pokračuje“.

Mezinárodní bezpečnostní agentury sdělily anonymně BBC, že Radovan Karadžič by se mohl skrývat na severozápadě Černé Hory. Mírové jednotky v sousední Bosně však nemohou zakročit, protože Černá Hora je již mimo jejich pravomoc.

Zdroj: BBC (Velká Británie), FENA News (Bosna a Hercegovina)

---

Rwanda posílá více jednotek do Dárfúru
Prvních 95 z 1200 rwandských vojáků mírové mise míří do súdánského Dárfúru, kde se připojí k dalším 500, kteří již v západním Súdánu jsou. Jednotky budou součástí 7500 vojáků mírových sil Africké Unie, jež mají dohlížet na křehké příměří mezi vládními jednotkami a rebely.

Spojené státy letecky dopravují rwandské vojáky v rámci podpůrné mise NATO. Spojené státy, EU a individuální evropské země pomáhají financovat mírovou misi Africké Unie.

Dárfúrský konflikt vypukl v únoru 2003, kdy rebelové povstali proti vládě kvůli diskriminaci Súdánců afrického původu a četným útokům arabských milic, z jejichž podpory je vláda též obviněna.

Zdroj: The Hindu News (Indie)

---

Medaile za misi v Iráku pro české vojáky
Ministr obrany Karel Kühnl předal spolu s náčelníkem Generálního štábu AČR generálporučíkem Pavlem Štefkou vojákům ocenění za dobře odvedenou práci v misi MNF(I) na území Iráku. Nejvyšší přestavitelé resortu Ministerstva obrany ČR vyznamenali koncem minulého týdne na pražském vrchu Vítkově velitele 6. kontingentu AČR podplukovníka Milana Diviaka a 87 jeho podřízených medailemi ministra obrany ČR Za službu v zahraničí.

Mezi oceněnými, kteří se nedávno po tříměsíčním působení v Iráku vrátili domů, byli také tři lékaři a tři zdravotní sestry chirurgického týmu z polní nemocnice britské armády na základně Shaiba.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

jnd natoaktual.cz
zpět na článek