natoaktual.cz

Slovensko vůbec nevyužívá pro nákupy alianční agenturu

10. července 2014  16:39
 

Slovensko-český projekt modernizovaného bojového vozidla pěchoty BVP-M2 SKCZ | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Slovensko vůbec nevyužívá pro nákupy alianční agenturu

Slovenská armáda pro nákupy armádního vybavení na rozdíl od ostatních v Severoatlantické alianci vůbec nevyužívá agenturu NSPA, která nákupy obstarává. Podle českého ministerstva obrany se prostřednictvím agentury může ušetřit až 30 procent nákladů.

„Zkušenosti z minulých let ukázaly, že nákupy nemusí být nejlevnější a samotný proces bývá zdlouhavý,“ uvedlo slovenské ministerstvo obrany.

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Japonské stíhačky na jaře reagovaly na rekordní počet incidentů

Japonské stíhačky mezi dubnem a červnem musely vzlétnout celkem 340 krát kvůli obavám z narušení japonského vzdušného prostoru. Přibližně ze sedmdesáti procent šlo o ruské letouny, zbytek mají na svědomí čínská letadla.

Stíhačky japonský vzdušný prostor vždy ubránily, uvedly japonské úřady. Oproti stejnému období v loňském roce jde o raketový nárůst incidentů - ze 110 na 340.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rasmussen se setkal s Obamou kvůli Afghánistánu a Rusku

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen se setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou, aby společně prodiskutovali dvě nejdůležitější výzvy, kterým v současné době NATO čelí - Afghánistán a ruská politika na Ukrajině.

Kvůli podezřením z podvodů při afghánské prezidentské volbě se za vítěze považují dva kan-didáti. „Pokud se to nevyjasní před zářijovým summitem, bude velmi složité zajistit podpis bezpečnostní dohody,“ varoval Rasmussen.

Kam dál?
Afghánistán musí bezpečnostní dohodu podepsat do summitu NATO, varuje Aliance (9.7. 2014)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Krize v Pobaltí je pro NATO „nebezpečnou hrozbou“, vyslechli si američtí senátoři

Bezpečnostní krize v zemích Pobaltí by představovala pro Severoatlantickou alianci největší hrozbu, proto NATO musí posílit svou přítomnost v regionu, aby jí předešlo, soudí britský analytik a šéfredaktor týdeníku The Economist Edward Lucas.

Před zahraničním výborem amerického senátu označil Litvu, Lotyško a Estonsko za státy „v první linii“. „Naše bezpečnost závisí na jejich osudu,“ domnívá se Lucas. Rusko se podle něj aktivně snaží změnit stávající bezpečnostní řád v Evropě a neváhá k tomu využít energetické-ho sektoru, peněz a propagandy.

Kam dál?
Rasmussen varuje před dvojí hrou Ruska na Ukrajině (9.7. 2014)

Zdroj: Lithuania Tribune (Litva)

---

Gruzie dostane od NATO „balíček, který nemá obdoby“

Gruzie dostane od Severoatlantické aliance na záříjovém summitu ve Walesu „balíček“, který sblíží NATO a Gruzii na politické, institucionální a technické úrovni. „Balíček sestává z něko-lika bodů. Zjednodušeně představuje více Gruzie v NATO a více NATO v Gruzii,“ pozname-nala gruzínská ministryně zahraničí Maia Panjikidze. Gruzie je však velmi zklamaná z toho, co jí NATO celkově nabídlo.

Kam dál?
NATO nepodnikne kroky, jež by přiblížily Gruzii ke členství v Alianci (23.6. 2014)

Zdroj: Azernews (Ázerbájdžán)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek