natoaktual.cz

Slovenská armáda změny v letectvu nechystá

1. února 2006  15:14
 

Slovenská armáda změny v letectvu nechystá
Armáda nezmění svůj přístup k vojenskému letectvu ani po poslední tragické havárii svého letadla, při které zahynulo 42 lidí. Nechystá se navýšit rozpočet na tuto oblast, změnit systém výcviku ani urychlit modernizace strojů. Odůvodňuje to schváleným finančním limitem. „Neočekávám žádné změny. Rozpočet je daný,“ konstatoval v této souvislosti odcházející ministr obrany Juraj Liška. Jeho nástupce, nynější státní tajemník resortu Martin Fedor, se včera nechtěl k ničemu vyjadřovat. Očekává se však, že bude pokračovat v krocích Lišky.

„Důležité jsou finanční zdroje. Ty určují mantinely,“ uvedl o dalších krocích v letectvu mluvčí ozbrojených sil Milan Vanga. S nákupem nových letadel se počítá okolo roku 2010. Jestli se tak opravdu stane však závisí na budoucí vládě. „Proces je už nastartovaný,“ tvrdí Vanga. Do té doby armáda hodlá využívat současné Antonovy.

Zdroj: Pravda (Slovensko)

---

NATO: V Pákistánu jsme odvedli dobrou práci
Vojáci NATO, zapojení do nevídané 90-ti denní pomocné operace v Pákistánu, zahájené po říjnovém zničujícím zemětřesení, opouštějí zemi s pocitem dobře vykonané práce, řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. V exkluzivním interview pro pákistánské internetové medium Dawn Scheffer uvedl, že aliance se soustředila pouze na poskytování životně potřebné humanitární pomoci zemi. „Nebylo to o tom, aby NATO v Pákistánu zanechalo politickou stopu ale pouze o humanitární pomoci,“ tvrdil Scheffer.

Úsilí aliance při této pomoci též přineslo sblížení vztahů mezi NATO a Islamábádem. Spolupráce s pákistánskými úřady šla dobře, dodal Scheffer. Během tříměsíční operace NATO realizovalo 168 letů z Evropy (Německo a Turecko) do Pákistánu. Přepravilo téměř 3500 tun materiálu včetně stanů, přikrývek a kamen. Vrtulníky NATO přepravily 1750 tun humanitární pomoci v zemi a přepravily 7650 lidí. Zdravotnické útvary aliance ošetřily více než 8000 pacientů. Technici NATO zprůjezdnili komunikace a postavili školy, kryty a zdravotnická zařízení a zajistili pitnou vodu pro více než 8000 lidí. Polní nemocnice NATO v Bághu ošetřila 4890 pacientů a provedla 159 závažných operací a vysílala do hor mobilní zdravotnické týmy.

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Srbsko naléhá na mezinárodní společenství, aby se stáhlo
Mezinárodní tlak na Srbsko ohledně budoucnosti Kosova a vydání válečných zločinců je kontraproduktivní a mohl by vést k nestabilitě, varoval srbský ministr zahraničí Vuk Draškovič. Zopakoval tak varování, které nedlouho před ním vyslovil ruský prezident Vladimir Putin o tom, že nezávislost Kosova by podpořila požadavky nezávislosti i na jiných místech. Jmenoval gruzínské provincie Abcházii a Jižní Osetii, kde má Rusko své zájmy. Draškovič řekl, že vytvoření „druhého albánského státu“ na Balkáně by posílilo síly, které stále ještě podporují Slobodana Miloševiče a vedlo by k nestabilitě „v Srbsku, na západním Balkánu a Evropě.“

Evropští a američtí diplomaté pro Kosovo rozvíjejí možnost „podmíněné“ nezávislosti či nezávislosti „pod dozorem“. Srbsko pro provincii navrhlo „více než autonomii, ale méně než nezávislost“. Draškovič uvedl, že srbská územní celistvost, což znamená hranice s Albánií a Makedonií, nemůže být změněna. Vedení kosovských Albánců požaduje plnou nezávislost, která by zahrnovala i křeslo v OSN. Vážnou chybou by pak podle Draškoviče bylo, kdyby Evropská unie se Srbskem přerušila přístupové rozhovory. Srbská vláda by měla při stíhání bývalého bosenskosrbského velitele Ratka Mladiče silnější pozici, kdyby EU udržovala své vztahy se Srbskem a kdyby NATO zahájilo jednání o programu Partnerství pro mír, řekl Draškovič.

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Annan negativně hodnotí pokrok v Kosovu
Generální tajemník OSN Kofi Annan ve své zprávě Radě bezpečnosti OSN negativně ohodnotil pokrok Kosova směrem ke stabilitě s tím, že region nadále zaostává ve snahách o vytvoření multietnické a demokratické společnosti. Annanova zpráva dále říká, že bylo dosaženo jen malého pokroku v řadě bodů, včetně práv menšin, boje s korupcí a návratu uprchlíků.

OSN spravuje Kosovo od leteckého bombardování NATO roku 1999, které donutilo bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče zastavit akce proti etnickým Albáncům v Kosovu a vzdát se kontroly nad tímto regionem. OSN stanovila několik základních bodů pro Kosovo. Jsou jimi zřízení demokratických institucí, ochrana menšin, podpora ekonomického rozvoje a zajištění zákonných norem, svobody pohybu a vlastnických práv.

Zpráva říká, že bezpečnostní situace zůstává křehká a je potřeba vyvinout větší úsilí, aby se kosovské shromáždění stalo „centrem pro demokratickou debatu.“ Shromáždění stále ještě nejmenovalo členy antikorupčních programů, zatímco zastrašování soudců a jejich asistentů vzrostlo. Navíc kosovští Srbové se politického procesu účastní stále méně. „Silně naléhám na kosovské vůdce, aby obnovili úsilí zajistit opravdový, intenzivní a udržitelný pokrok,“ říká zpráva.

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Nizozemí blíže k vyslání vojáků do Afghánistánu
Vůdce největší nizozemské opoziční strany hodil vládě „záchranné laso“ v debatě o kontroverzní vojenské misi v Afghánistánu. Wouter Bos, předseda Strany práce, řekl ve veřejnoprávní televizi, že je spokojen, že je zde rozlišení mezi protiteroristickými akcemi a rekonstrukční misí, která bude zahrnovat nizozemské vojáky. „Máme několik požadavků a kabinet se nyní vydal správnými směrem,“ řekl.

Nizozemí je pod tlakem Spojených států a NATO, aby vyslalo 1200 až 1400 vojáků do mise v jihoafghánské provincii Uruzgan. Týdny nizozemští členové parlamentu odkládali přijetí konečného rozhodnutí a zvažovali nebezpečí a užitečnost mise. Koaliční vláda v Haagu s misí souhlasí, parlament je však rozdělen.

Zdroj: Xinhua (Čína)

jnd natoaktual.cz
zpět na článek