natoaktual.cz

Slováci se přesunou v Afghánistánu na jih

27. září 2006  14:13
 

Slováci se přesunou v Afghánistánu na jih
Slovensko ponechá v Afghánistánu svou ženijní jednotku, která nyní působí v Kábulu. Nová vláda premiéra Roberta Fica tak vyšla vstříc požadavkům NATO přesunout jednotlivé kontingenty ze severu na neklidný jih. Zároveň ale Slovensko požaduje záruky ochrany svých vojáků, řekl slovenský premiér Robert Fico. Slovensští ženisté by se měli přesunout asi 700 km na jih od Kábulu. Situace na jihu Afghánistánu je nejhorší v zemi a nejkritičtější od pádu Talibanu.

Podle slov premiéra Fica by mělo Slovensko i nadále Afghánistánu poskytovat zbraně a munici. Uvažuje se také o výcviku afghánských policejních důstojníku na Slovensku. Vláda má rovněž zájem o rekonstrukci silnic v Kábulu a výstavbu elektrárny. O možnostech spolupráce by se mělo hovořit během návštěvy afghánských představitelů na Slovensku.

Zdroj: Pravda (Slovensko)

---

Ve Slovinsku se sejdou MO zemí NATO
Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance se sejdou ve Slovinsku, aby zhodnotili alianční misi v Afghánistánu. Zároveň se očekává, že rozhodnou o navýšení logistické podpory jednotkám Africké unie v Dárfúru a zhodnotí pokrok ve výstavbě aliančních Sil rychlé reakce (NATO Response Force - NRF).

V Afghánistánu, zejména na jihu země, svádí Mezinárodní stabilizační a asistenční síly (ISAF) denně těžké boje s protivládními povstalci. Velitelé proto po alianci žádají více jednotek a techniky. Více vojáků už přislíbilo vyslat Polsko, Rumunsko, Kanada a Británie, uvažuje o tom také Dánsko. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer se snaží přesvědčit členské státy aliance, aby zrušily svá omezení o tom, jak a kde mohou jejich vojáci operovat. Přes problémy na jihu hodlá NATO převzít pod svou kontrolu od Američanů i východ Afghánistánu. Od začátku roku už v Afghánistánu zahynulo okolo 100 spojeneckých vojáků.

Ministři obrany také projednájí situaci v Dárfúru. NATO bylo Africkou unií požádáno o větší logistickou podporu mírové mise v súdánském Dárfúru a předpokládá se, že aliance Unii vyhoví. Zástupci jednotlivých členských zemí se ve Slovinsku budou také zabývat otázkou modernizace svých jednotek a pokrokem v přípravě NRF, která by měla dosáhnout polných operačních schopností již letos v říjnu.

Zdroj: Monster and Critics (USA)

Čtěte také:
AU chce větší podporu Dárfúru

ISAF: spojenci konečně nabídli více vojáků

---

Rumsfeld: NATO je pro Černou Horu otevřené
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld navštívil Černou Horu a setkal se s nejvyššími představiteli státu. Rumsfeld jménem USA vyjádřil mladé republice plnou podporu ve snahách vstoupit do NATO a do programu aliance Partnerství pro mír. „Jsme připraveni podporovat černohorské snahy vstoupit do NATO,“ řekl Rumsfeld.

Premiér Černé hory Milo Djukanovič řekl, že jeho země je připravena podporovat koalice vedené USA v boji proti terorismu a v mírových misích. Ministr Rumsfeld řekl, že ještě není jasné zda-li půjde o Irák nebo Afghánistán. Premiér Djukanovič se vyjádřil, že Černá Hora stojí o prohloubení vzájemné spolupráce ve vojenství, obraně a ekonomice.

Zdroj: People’s Daily Online (Čína)

---

NATO Indii o jednotky do Afghánistánu žádat nebude
Severoatlantická aliance popřela, že by žádala Indii o vyslání jednotek do mírové mise v Afghánistánu. „Nebyl předán žádný požadavek indické vládě o vyslání kontingentu do Afghánistánu a ani nevíme, že by sama Indie něco takové plánovala,“ řekl zástupce generálního tajemníka pro obrannou politiku a plánování John Colston. Řekl také, že NATO se při vyjednávání o případných příspěvcích jednotlivých zemí snaží brát ohledy na citlivé regionální poměry, nežádá tedy o příspěvek státy, kterým by to mohlo způsobit potíže.

NATO vede Mezinárodní stabilizační a asistenční síly (ISAF) v Afghánistánu pod záštitou OSN. V zemi je 20 000 vojáků z 37 zemí světa a aliance žádá o dalších 2000 vojáků, neboť čelí neočekávanému odporu Talibanu a Al kajdy v jižním Afghánistánu.

Zdroj: Daily India (Indie)

Čtěte také:
NATO chce Indy v Afghánistánu

---

Vztahy NATO-Rusko se zhoršují
Slovinská schůzka ministrů obrany zemí NATO se bude zabývat mimo jiné rozšířením aliance, které bude také tématem summitu NATO v Rize v listopadu. Zatím to ale nevypadá, že by se lídři zemí NATO hodlali důkladněji zabývat také vztahem NATO-Rusko. Vzájemnou kooperaci mezi aliancí a Ruskem zajišťuje v současnosti Rada NATO-Rusko, ale v posledních měsících se vztahy mezi oběma partnery dost ochladily. Ruská vláda si ve své revidované bezpečnostní strategii pohrává s myšlenkou označit NATO jako nepřátelskou entitu. Na druhou stranu NATO zahájilo s Gruzií Intenzivní dialog, který prohloubí jejich vzájemné vztahy a mohl by skončit vstupem Gruzie do NATO. „Otázku Gruzie budeme bez pochyby projednávat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Ivanovem. Případný vstup Gruzie do NATO by však v žádném případě neznamenal pro Rusko žádnou hrozbu, naopak by to pomohlo přinést stabilitu do oblasti, což by bylo dobré i pro Rusko,“ říká zástupce generálního tajemníka pro obrannou politiku a plánování John Colston.

Zdroj: Defense News (USA)

Čtěte také:
Rusko proti vstupu Gruzie do NATO

NATO zahájilo Intenzivní dialog s Gruzií
Rusko znepokojují nové plány v Evropě
NATO nabídlo Gruzii užší vztahy

jak natoaktual.cz
zpět na článek