natoaktual.cz

Skotskou nezávislostí utrpí britská bezpečnost

16. července 2013  15:04
 

Mezi vojenské schopnosti ohrožené skotskou nezávislostí patří i britská flotila atomových ponorek (ilustrační foto). | foto: Royal Navy

Skotskou nezávislostí utrpí britská bezpečnost

Britský ministr pro mezinárodní bezpečnostní strategie prohlásil, že případná skotská nezávislost by "závažně poškodila" obranné schopnosti Velké Británie. Andrew Murrison se obává "geopolitických následků" a varoval, že bezpečnost Skotka a Velké Británie bude v ohrožení, pokud se příští rok rozhodnou voliči v referendu pro odtržení.

Během své včerejší návštěvy Skotska obvinil Murrison nacionalisty a jejich šéfa Alexe Salmonda z lhostejnosti a neschopnosti připravit plán, jak by se nezávislé Skotsko dokázalo ubránit vojenské nebo teroristické hrozbě.

"Skotsko je základním pilířem bezpečnosti Velké Británie. Je nadmíru jasné, že naše kolektivní obrana a bezpečnost by utrpěla závažné rány, pokud by se Skotsko rozhodlo od Velké Británie odtrhnout," tvrdí Murrison.

Kam dál?
Nezávislé Skotsko by mohlo mít problémy se vstupem do NATO (25.6. 2013)
Vyhlásí-li Skotsko nezávislost, nebude automaticky členem NATO, varuje Aliance (11.4. 2013)

Zdroj: Scotsman (Skotsko)

---

Gruzie se připojí k Silám rychlé reakce NATO

V roce 2015 se Gruzie připojí k Silám rychlé reakce Severoatlantické aliance (NRF), oznámil gruzínský ministr obrany Irakli Alasania. "Poslali jsme do NATO návrh, jenž byl předběžně přijat. Předpokládám, že do roku 2015 se Gruzie stane součástí aliančních Sil rychlé reakce," prohlásil Alasania.

"Splňujeme všechny požadavky Aliance, naše jednotky budou adekvátně rozmístěny v rámci NRF," řekl Alasania a zároveň zdůraznil, jak důležitá je pro Gruzii jak spoluzodpovědnost za mezinárodní bezpečnost, tak i uznání od spojenců v NATO.

Gruzie se zúčastnila mezinárodních misí Severoatlantické aliance v Kosovu, Iráku a Afghánistánu. Kromě toho projevila zájem pomoci aliančním jednotkám v africkém Mali.

Kam dál?
NATO projednává členství Gruzie v Alianci (6.6. 2013)

Zdroj: Vestnik Kavkaza (Rusko)

---

Ruskému vojenskému exportu dominují bitevní letouny

Bitevní letadla se podílela na ruském vojenském exportu v roce 2012 čtyřiceti procenty a potvrzují tak trend z předchozích let, oznámil šéf ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Alexander Fomin. "Struktura vojenského exportu zůstává stejná," tvrdí Fomin.

"V roce 2012 stála na vrcholu žebříčku výbava pro vzdušné síly se čtyřicetiprocentním podílem, následovaly zbraně pro pozemní jednotky s osmadvaceti procenty, protivzdušná obrana s šestnácti a výbava pro námořnictvo tvořila třináct procent exportu," prozradil Fomin. Nejlépe se prodávaly letouny Su-27/30 Flanker a MiG-29 Fulcrum.

Rusko za loňský rok prodalo zbraně v hodnotě přesahující 15 miliard dolarů. Představuje tak světovou dvojku v exportu vojenského vybavení za Spojenými státy.

Kam dál?
Rusko loni vyvezlo zbraně za 13,2 miliard dolarů (16.2. 2012)

Zdroj: PanArmenian (Arménie)

---

Nový tým na kanadském ministerstvu obrany se zaměří na rozpočtové škrty

Kanadský premiér Stehen Harper v pondělí udělal průvan v resortu obrany a celý dosavadní tým, který hospodaří s miliardovými rozpočty, tak nahradí nové tváře. Odvolaného Petera MacKaye nahradí dlouholetý ministr spravedlnosti Rob Nicholson, jenž bude mít za úkol proměnit vizi premiéra Harpera v realitu – zvýšit bojeschopnost armády za mnohem méně peněz.

MacKay byl považován za silného ministra obrany během období nejkrvavějších bojů v Afghánistánu, v rozpočtu obrany toho však i přes naléhání premiéra Harpera moc neseškrtal.

Vysocí důstojníci kanadské armády ale před rozpočtovými škrty varují. Podle generála Petera Devlina nižší rozpočet schopnosti kanadské armády poškodí a může ji uvrhnout do "temné dekády" jako tomu bylo v devadesátých letech.

Kam dál?
Kanada je rozhodnuta uzavřít kapitolu své vojenské přítomnosti v Afghánistánu (11.7. 2013)

Zdroj: Canada.com (Kanada)

---

OSN: Kyberválka je realitou, proti které svět musí bojovat

Mezinárodní společenství si musí uvědomit, že kyberválka právě probíhá, a nalézt cestu, jak ji zastavit, prohlásil šéf Mezinárodní telekomunikační unie OSN Hamadoun Toure. "Stejně jako v konvenční válce zde nejsou vítězové, ale jen destrukce," varoval Touré na tiskové konferenci v Ženevě. Odmítl však ukázat na jednotlivé země, které neváhají v kyberprostoru zaútočit.

Ve stále více propojeném světě závislém na internetu mohou kyberútoky ochromit vše, od finančního sektoru až po klíčové veřejné služby. "V této válce není žádná země supervelmocí," prohlásil Touré a narazil tak na skutečnost, že zaútočit v kyberprostoru je velmi levná záležitost.

"Musíme se ke kyberprostoru chovat jako k reálnému světu. Někteří lidé tvrdí, že jsme v novém prostoru, kde platí odlišná pravidla. Nejsme. Protože my lidé ten nový prostor tvoříme," dodal Touré.

Kam dál?
Američané definují vojenské operace v kyberprostoru (20.6. 2013)
Kyberobrana byla tématem ministerského jednání NATO (13.6. 2013)

Zdroj: The Nation (Pákistán)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek